Bitlis: Ahlat'ta Proje Merkezleri Açılışı

Bitlis: Ahlat'ta Proje Merkezleri Açılışı

Bitlis'in Ahlat İlçe Ziraat Odası (Ahzo) Tarafından Hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Programı (Dakp) Tarafından Kabul Edilen "Bitlis Çiftçi Eğitim ve Yönlendirmesi" ile "Ahlat Gıda ve Soğuk Hava Deposu" Projelerinin Merkezleri Düzenlenen Törenle Açıldı.

Bitlis: Ahlat'ta Proje Merkezleri Açılışı

Bitlis'in Ahlat İlçe Ziraat Odası (AHZO) tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) tarafından kabul edilen "Bitlis Çiftçi Eğitim ve Yönlendirmesi" ile "Ahlat Gıda ve Soğuk Hava Deposu" projelerinin merkezleri düzenlenen törenle açıldı.

Selçuklu Çarşısı'nda düzenlenen törene Bitlis Vali Yardımcısı Yasin Öztürk, Ahlat Kaymakamı Ahmet Avşar, Ahlat Belediye Başkanı Mevlüt Gülmez, kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Proje merkezlerinin açılışında bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Öztürk, AHZO'nun 2 projesinin, DAKP tarafından kabul edildiğini ve bu projelerle bölgenin kalkınmasının hedeflendiğini söyledi. Öztürk, "Avrupa Birliği (AB) fonlarından DAKP ile bölgemize 45 bin Euro'luk bir kaynağın bölgemize aktarılarak kalkınması hedeflenmiştir. Bizlere sunulmuş bir finansal kaynak mevcut. Bu kaynaktan faydalanacaklar da yine bölgemizin insanlarıdır. İlimizde kabul edilen 68 projenin toplam hibe miktarı 5.6 milyon Euro'dur" dedi.

Törende bir konuşma yapan AHZO Başkanı Necat Demirden, Bitlis çiftçisini her alanda bilgilendireceklerini söyledi. Demirden, "DAKP'a sunduğumuz 2 projede kabul gördü. 'Bitlis Çiftçi Eğitim ve Yönlendirmesi' projesi 146 bin Euro, 'Ahlat Gıda ve Soğuk Hava Deposu' projemizin de hibe miktarı 127 bin Euro'dur. Bu projelerimizle AB standartlarında kaliteli ürün elde etmek ve eşit şartlarda rekabet koşullarını sağlayacağız. Ayrıca Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Bitlis Tarım İl Müdürlüğü de projelere ortaktır" şeklinde konuştu.