Bitlis: Adilcevaz'ın Turizm Potansiyeli Konulu Anket Çalışması Yapıldı

Bitlis: Adilcevaz'ın Turizm Potansiyeli Konulu Anket Çalışması Yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Yyü) Adilcevaz Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Hasan Köşker, Halkın Van Gölü Sahillerinden Yeterince Faydalanmadığını İfade Ederek, Bunun En Başlıca Sebeplerinin Deniz Turizminde Yeniliklerin Yapılmaması ve Mazbut Olan Yöre Halkı İçin Ailece Faydalanabilecek Plajların Yetersiz Oluşundan Kaynaklandığını Söyledi.

Bitlis: Adilcevaz'ın Turizm Potansiyeli Konulu Anket Çalışması Yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Adilcevaz Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Hasan Köşker, halkın Van Gölü sahillerinden yeterince faydalanmadığını ifade ederek, bunun en başlıca sebeplerinin deniz turizminde yeniliklerin yapılmaması ve mazbut olan yöre halkı için ailece faydalanabilecek plajların yetersiz oluşundan kaynaklandığını söyledi.

Adilcevaz Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Hasan Köşker tarafından, ilçenin turizm sektöründe yaşadığı sıkıntılar ankete alındı. Halkın düşünce ve önerilerinin neler olduğu ve ilçenin sahip olduğu turizm potansiyelini nasıl değerlendirildiği konularında gerçekleştirilen anketin 200 kişi üzerinde yapıldığı öğrenildi. Ankette şimdiye kadar turizm adına organize bir çalışma yapılmadığı sonucunun çıktığını ifade eden Köşker, diğer sonuçlarda da halkın ilçedeki turizm potansiyeline ilgili olduğunu belirtti. İlçe halkının yüzde 90'nının tatili ihtiyaç olarak gördüğünü anlatan Köşker, "Yöre halkı ilçedeki turizm ve tatil olanaklarının arttırılması yönünde ise taleplerini belirtiyorlar. Van Gölü sahilleri deniz turizm ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı sorusuna ise halkımızın yüzde 75'i hayır, yüzde 25'i ise evet cevabını vermiştir. Kanaatime göre hayır cevabının fazla olmasının nedeni, halkın deniz turizminde yapılan yenilikleri ve çevre düzenlemelerini Van Gölü sahillerinde görememesidir. Bununla birlikte, mazbut olan yöre halkının ailece faydalanabileceği plajların çok yetersiz olması da başlıca sebeplerdendir" dedi.

Hasan Köşker, Van Gölü sahillerinin yeterince değerlendirilmesi durumunda hem ilçe halkının hem de Doğu Anadolu Bölgesi'nin deniz turizmi ihtiyacının karşılanacağını ifade ederek, "Sonuç olarak Adilcevaz'ın konum, iklim, tarih, ulaşım, kültürel miras ve coğrafi güzellikler açısından turizm beldesi potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkmıştır. İlçede turizm bilincinin geliştirilmesi çabalarına merkezi ve yöresel ölçekte ağırlık verilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA