Haberler » Ekonomi » Bist 100 Endeksi Euro'daki Güçlenme İle Hafif Yükseldi - Ekonomi

Bist 100 Endeksi Euro'daki Güçlenme İle Hafif Yükseldi

BIST Bankacılık Endeksi %0,1, BIST Sanayi Endeksi ise %0,4 oranında yükseldi. Ayrıca, dün ekonomik veri olarak yurtiçinde Temmuz ayı kapasite kullanım oranı açıklandı ve geçen aya paralel olarak %78.7 olarak gerçekleşti.

Bist 100 Endeksi Euro'daki Güçlenme İle Hafif Yükseldi


BIST 100 Endeksi dün, hem Euro'nun ABD Doları'na karşı değer kazanması hem de endeksin hala kendi tarihsel iskontosuna göre %10 iskontolu işlem görmesi ile birlikte gelişen ülke piyasalarına göre pozitif ayrışarak günü %0,3 yükselişle 107,041 seviyesinden tamamladı.

Günün en önemli gündemi akşam yapılacak toplantısı olacak. Her ne kadar FED üyeleri enflasyondaki gerilemeyi geçici olarak görse de zayıf ABD verileri nedeniyle FED'in bu toplantısında herhangi bir faiz artırım kararı almayacağını düşünmekteyiz. Bilanço küçültme konusunda ise üyeler arasında ne zaman başlanılacağı hakkında tartışmalar olması beklense de kesin bir tarihe karar verilmesini öngörmemekteyiz. Bu nedenle, zayıf ABD verileri ile birlikte Euro pozitif ve global hisse piyasaları pozitif ortamın orta vadede devam etmesini bekliyoruz. Sabah itibariyle hisse piyasaları karışık seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasalarında ise yatayda. BIST 100 Endeksi'nin bugün yatayda başlamasını ve gün içerisinde yatayda kalması beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

TTKOM…Pozitif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen yıla kıyasla büyük bir artışla beklentilerin üzerinde olarak 890 milyon TL (beklenti 645 milyon TL net kar) net kar açıkladı. Şirketin 2017 yılı ilk 6 aylık döneminde net karı ise, geçen yıl aynı döneme göre %46 yükselişle 955 milyon TL olarak gerçekleşti. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen yıla kıyasla %25 artış göstererek beklentilerin üzerinde olarak 1,629 milyon TL (beklenti 1,571 milyon TL) olarak açıklandı. 2017 yılı ilk 6 aylık dönemde toplam FAVÖK ise, geçen yıl aynı döneme göre %24 yükselişle 3,137 milyon TL oldu. Ayrıca, şirket, 2017 yılının ilk yarısında kaydedilen güçlü gelir büyümesi ve operasyonel karlılık artışının ardından 2017 yılı öngörüleri hakkında yukarı yönlü revizyon yaptı. Şirket, 2017 yılı tamamında %10-11 konsolide gelir büyümesi (önceki %8-9 büyüme) öngörürken, FAVÖK'ün ise 6.3-6.4 milyar TL (önceki 5.8-6.0 milyar TL) seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı. (KAP)

SODA…Sınırlı Pozitif… Şirketin %45'ine, Şişe Cam'ın %5'ine sahip olduğu Oxyvit Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş'nin kalan %50 hissesine sahip olan Cheminvest Deri Kimyasalları Sanayii ve Ticaret A.Ş'nin tamamının 7 milyon USD bedelle satın alınmasına ilişkin Hisse Devir Sözleşmesinin imzalandığı ve hisselerin devrinin gerçekleştiği bildirildi. (KAP)

DOHOL…Pozitif… Şirket, iştiraki Milta Turizm'i 105 milyon USD bedel ile Tek Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş.'ye satılmasına karar verildiğini açıkladı. (KAP)

Bankacılık Sektörü…Nötr… Kredi Garanti Fonu kapsamındaki kredi hacmi 21 Temmuz 2017 tarihi itibariyle 205.7 milyar TL'ye ulaştı. (Bloomberg HT)

Kurumlar Vergisi… Maliye, sektörel ve alan bazlı çalışma ile Kurumlar Vergisi'ni indirmeye hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu, Kurumlar Vergisi'ni dörtte üçe kadar indirebilecek ve mevcut durumda %20 olan vergi oranı sektörel bazda %5'e kadar düşürülebilecek. (Sabah)

BIST 30 Kontratı

Ağustos vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi'ne paralel olarak günü %0,2 yükselişle 133,475 seviyesinden tamamladı.
Ağustos vadeli kontratın, gün içerisinde 133,000 – 134,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Yeni haftada Fed toplantısı öncesinde global bazda yatırımcıların risk almayı tercih etmemeleri nedeniyle yükseliş kaydeden ABD Doları dün gün içerisinde yükseliş eğilimini sürdürdü. Gelişen ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybederken, Türk Lirası da söz konusu ülke para birimlerine eşlik etti. Türk Lirası günü dolar karşısında %0,43 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Yeni haftada Fed toplantısı öncesinde global bazda yatırımcıların risk almayı tercih etmemeleri nedeniyle yükseliş kaydeden ABD Doları dün gün içerisinde yükseliş eğilimini sürdürdü. ABD Doları'nda görülen değer kazancı nedeniyle altın günün genelinde zayıf seyir izledi. Altın dünü dolar karşısında %0,42 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Yeni haftada Fed toplantısı öncesinde global bazda yatırımcıların risk almayı tercih etmemeleri nedeniyle yükseliş kaydeden ABD Doları dün gün içerisinde yükseliş eğilimini sürdürdü. Gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazancı sınırlı kalan ABD Doları paralelinde, euro günü dolar karşısında yatay seyir ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne sınırlı düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler