'Birlikten Dirliğe' Buluşması - Haberler
Haberi Paylaş

'Birlikten Dirliğe' Buluşması

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
'Birlikten Dirliğe' Buluşması

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonunun, "Kuran'ın Boyası Ehl-i Beyt'in Mayası Birlikten Dirliğe" temalı iftar yemeği, Alevi ve Sünni vatandaşları aynı sofrada buluşturdu.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'nun, " Kuran'ın Boyası Ehl-i Beyt'in Mayası Birlikten Dirliğe" temalı iftar yemeği, Alevi ve Sünni vatandaşları aynı sofrada buluşturdu. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği yemekte Federasyon Başkanı Cengiz Hortoğlu, "Ter dökelim, gözyaşı dökelim ama kan dökmeyelim" derken, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Ramazan'ın coşkusu da bizim, Muharrem'in acısı da bizim" dedi.

Federasyon Başkanı Hortoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen iftar yemeğine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın yanı sıra Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, Burdur Bağımsız Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Eğri, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Davut Kaya, Alevi dedeleri, çok sayıda Alevi dernek temsilcisi ile vatandaşlar katıldı.

Oruçlar, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Dede Ali Yücel'in Lokma Duası ile açılırken, davetliler Alevi deyişleri ve ilahiler eşliğinde iftar yaptı. Kum sanatı sanatçısı Oğuz Kızıklı da yaptığı gösteri ile geceye renk kattı.

"SEVGİ, SAYGI, HOŞGÖRÜ VE BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR"

Federasyon olarak tüm Türkiye'de iftar sofraları kurduklarını belirten Hortoğlu, "Bu gönül sofralarında kardeşçe, barış içerisinde yaşama isteğimizi tekrarlıyoruz" dedi. İslam coğrafyasındaki kaos ve kargaşalara dikkat çeken Hortoğlu, "İslam dünyasında insanlar, birbirlerine kerbelayı yaşatmaya başladı. Bu ortamda sevgi, saygı, hoşgörü, barış gibi değerlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Birbirimizi katıksız, karşılıksız sevelim. Birbirimizi olduğu gibi kabul etme saygısını gösterelim. Gelin bu ülkenin birliği, bütünlüğü için hep beraber mücadele edelim. İnsan bedeninde üç şey vardır ki, eğer bir dava uğruna harcarsanız kutsiyet kazanır. Biri kandır, diğeri alın teridir, diğeri gözyaşıdır. Ter dökelim. Sonra dertlenelim. ve dert edinip gözyaşı dökelim. Dökelim ki, sonra kan dökmeyelim. Dökelim ki, Berkin'ler, Burak Can'lar, Ali İsmail'ler ölmesin" ifadelerini kullandı.

"CAMİYE DE CEMEVİNE DE SAHİP ÇIKIYORUM"

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, farklı mezheplerin aynı sofrada buluştuğu bu iftar yemeğine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. İslam dininin sevgiye, saygıya ve paylaşıma dayalı bir din olduğunu söyleyen Yaşar, "Aynı Allah'a, aynı Peygamber'e, aynı Kitap'a inanan insanların bu kavgası niye? İslam ülkelerinde olanlar, Suriye'de Irak'ta yaşanan mezhep savaşı neden oluyor? Biz, 'Ramazan da bizim, Muharrem'in acısı da bizim' diyenlerdeniz" dedi.

Göreve geldiği günden beri Yenimahalle'de herkese eşit hizmet ettiğini kaydeden Yaşar, "Camilere de sahip çıkıyorum, cemevi de yapıyorum" şeklinde konuştu.

"BÜYÜK YARA, İSLAM DÜNYASININ KENDİ İÇİNDE"

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ise Filistin'de yaşananlara değinerek "Bizler hep birlikte, 'Ali bizim şahımız, Kabe kıblegahımız, adı güzel Muhammed, o bizim padişahımız' inancı etrafında toplandık. Filistin bombardıman altında. Bayramdan önce bu saldırının sona ermesini istiyorum. İslam dünyasının üzerindeki saldırı sadece İsrail'in Filistin'e saldırısı değil. Asıl büyük yara, İslam dünyasının kendi içinde" dedi.

Gecede CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, Burdur Bağımsız Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Eğri, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Davut Kaya da birer konuşma yaparak iftara katılan vatandaşları selamladı. - ANKARA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title