Birlik Haber-Sen, PTT'nin Anonim Şirkete Dönüştürülmesine Tepki Gösterdi

Birlik Haber-Sen, PTT'nin Anonim Şirkete Dönüştürülmesine Tepki Gösterdi

Memur-Sen'e bağlı Birlik Haber-Sen İl Temsilcisi Hasan Toka, PTT'nin "A.Ş.Adana'da PTT çalışanları, Seyhan posta dağıtım müdürlüğünde toplandı."

Birlik Haber-Sen, PTT'nin Anonim Şirkete Dönüştürülmesine Tepki Gösterdi

Memur-Sen'e bağlı Birlik Haber-Sen İl Temsilcisi Hasan Toka, PTT'nin "A.Ş.' yapılmasına izin vermeyeceklerini, bu yönde teşkilatla birlikte eylemlilik süreçlerinin hazır olduğunu kaydetti

Adana'da PTT çalışanları, Seyhan posta dağıtım müdürlüğünde toplandı. Burada grup adına bir açıklama yapan Memur-Sen'e bağlı Birlik Haber-Sen İl Temsilcisi Hasan Toka, PTT'nin yapısının Anonim Şirket olarak değiştirilmek istenmesinin kendilerine korkulu rüya gördürdüğünü ifade ederek, "Çünkü rüyanın devamında özelleştirmeyi görmekten korkuyoruz. Özelleştirmeyle birlikte taşeronlaşmaya kapı aralanarak ucuz iş gücü tercihi sonucu kalite düşmesine sebep olunacaktır. Yıllardır güvenin temsili olan PTT hizmetlerinde kalitenin düşmesi de kabul edebileceğimiz bir durum değildir" dedi.

Toka, PTT'nin aynı zamanda en fazla kazanç getiren KİT'lerinin başında geldiğini belirterek, PTT'nin sadece yapısının değiştirilmesiyle kalınmayacağını, ardından özelleştirmeye kapı aralanacağını ifade etti. Özelleştirmenin, yeni mağduriyetleri de beraberinde getireceğini kaydeden Toka, "Henüz sözleşmeli personel ve 4/C'li personel sorunları çözülememişken bu sorunlara yenisinin eklenecek olması, çalışanları tedirgin etmektedir. Şunu açık ve net olarak ifade ediyoruz; PTT çalışanlarının iş güvencesine dokunacak her türlü çalışmanın karşısındayız" şeklinde konuştu.

Yapılmak istenen değişiklikle posta hizmetlerinin rekabete açık hale getirilmesi, serbestleştirilmesi, mali açıdan güçlü ve denetlenebilir bir şirket oluşturulması gibi hedefler öne sürüldüğünü söyleyen Toka, bu ideal ve güzel beklentilerin yerini şimdiden başka kaygıların aldığına dikkat çekti.

Genel Yetkili Sendika olarak PTT'nin A.Ş. olmaması için bu yöndeki girişim ve çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Toka, çalışanların ve kendi seslerine kulak verilmemesi halinde eylemlilik sürecini başlatacaklarını kaydetti - ADANA