Birleşmiş Milletler'in 115. Parlamenterler Toplantısı Cenevre'de Yapılıyor

Birleşmiş Milletler'in 115. Parlamenterler Toplantısı Cenevre'de Yapılıyor

İsviçre'nin Cenevre Kentindeki Birleşmiş Milletler Salonunda Her Yıl Geleneksel Olarak Yapılan 'Dünya Parlamenterler' Toplantıları Devam Ediyor. 16 Ekim'de Başlayan Toplantılar Yarın Son Bulurken, Toplantıya 144 Ülkeden 800 Parlamenter Katılıyor. Türkiye'den de 8 Mil...

Birleşmiş Milletler'in 115. Parlamenterler Toplantısı Cenevre'de Yapılıyor

İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler salonunda her yıl geleneksel olarak yapılan ‘Dünya Parlamenterler’ toplantıları devam ediyor. 16 Ekim’de başlayan toplantılar yarın son bulurken, toplantıya 144 ülkeden 800 parlamenter katılıyor. Türkiye’den de 8 milletvekilinin katıldığı heyette AKP’den Prof. Dr. Remzi Çetin başkanlığında, Prof. Hikmet Özdemir, Mustafa Ünaldı, Azmi Ateş, Mehmet Çerçi ve Prof. Adem Baştürk ile CHP’den Prof. Gaye Erbatur yer aldı.

İlk olarak Kuzey Kore’nin nükleer silah yapımının derhal durdurulması için harekete geçilmesinin oy birliği ile kabul edildiği toplantıda şu 3 ana madde ele alındı:

- Dünyanın enerjide yaşadığı zorluklar ile Bakü, Ceyhan ve Yumurtalık’ın güvenliğinin sağlanması ve bunu Türkiye`nin gayet iyi yaptığını görüşülmesi.

- Ülkelerin Dünya Bankası’na olan borçlarının durumu, yoksulluk, yolsuzluk sorunlarının çözülmesi ve ülke kalkınmalarında parlamenterlerin rolü.

- Kayıp kişiler, faali meçhul cinayetlerde hayatını kaybedenler ve insan haklarının uygulanması.

Öte yandan Türk heyeti Fransa, İngiltere, Pakistan, Venezüella ve İran heyetleriyle de ikili görüşmelerde bulundu. Bu görüşmelerden en ilginç olanı ise Fransa ile yapılan görüşme oldu. Fransa heyetinin isteği üzerine yapılan görüşmede, Heyet Başkanı Del Picchia, Fransa Meclisinden çıkan sözde soykırımı inkar yasası için ülkesi adına Türkiye`den özür diledi. Picchia, bu kararın Fransa halkı ve parlamentosu ile ilgili olmadığını bu işi Sosyalistlerin tezgahladığını söyledi. Yasanın Senato`dan geçmesinin mümkün olmadığını kaydeden Picchia, şubat ayında seçim yapılacağını ve kararın tamamiyle askıya alınacağını söyledi.

Kaynak: DHA