Birecikli İşsizler Mantar Yetiştirme Kursu ile İş Sahibi Olacak

Birecikli İşsizler Mantar Yetiştirme Kursu ile İş Sahibi Olacak

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde işsizleri ve ev hanımlarını iş sahibi yapmak amacıyla mantar yetiştirme kursu açıldı.

Birecikli İşsizler Mantar Yetiştirme Kursu ile İş Sahibi Olacak

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde işsizleri ve ev hanımlarını iş sahibi yapmak amacıyla mantar yetiştirme kursu açıldı. 20 kursiyerin eğitim sırasında yetiştirdiği mantarlar hem ilçe ve il merkezine, hem de Kayseri ve Adana gibi illere satılıyor.

Birecik Kaymakamlığı ve Dr. Hüseyin Mirkelam Halk Eğitim Merkezi, meslek edindirmeye yönelik mantar yetiştirme kursu başlattı. 8 Ağustos-22 Aralık tarihlerinde düzenlenen kursların istihdama yönelik olduğunu söyleyen Dr. Hüseyin Mirkelam Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Odabaşı, bayanların evlerinde bu mantarları yetiştirerek aile ekonomisine katkıda bulunabileceklerini ifade etti. Kursiyerlerden İbrahim Mutlu ise bu tür kursların çok yararlı olduğunu, mantar yetiştirmeyi öğrendiklerini, ileride bu mantarları yetiştirip satmayı hedeflediklerini söyledi.

Kurs öğretmeni Yeliz Oğuz, kursiyerlere mantar yetiştirmeyi öğrettiğini, bu kurslara evdeki bayanların daha çok katılması gerektiğini ifade etti. Oğuz, bu kursun bölgede ilk defa açıldığını ve vatandaşlara iş imkanı sunacağını sözlerine ekledi.