Bir Kalkınma Modeli Olarak Kayak"

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, "Bir Kalkınma Modeli Olarak Kayak" konulu bir sunum yaptı.

Bir Kalkınma Modeli Olarak Kayak

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, "Bir Kalkınma Modeli Olarak Kayak" konulu bir sunum yaptı.

Ankara The Green Park Otel'de düzenlenen programa katılacağı açıklanan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bakanlar Kurulu toplantısı nedeniyle katılmazken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki ve davetliler sunumu dinledi.

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, yaptığı sunumda kayağın bölgesel kalkınma sağlayan tek spor olduğunu ve dünyada aile ve genç sporu olarak tanındığını söyledi.

Kayağın sektör olarak değerlendirdiğinde sanayi üretiminin senelik 20 milyar, turizm gelirlerinin ise 100 milyar avro olduğunu vurgulayan Yarar, "Turizm açısından bakıldığında en faydalı olimpiyatlar kış olimpiyatları olarak göze çarpmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise diğer olimpiyatların dönemsel bir turist akışı sağlamasıdır. Kış olimpiyatları ise bölgenin istihdamını artırdığı gibi o bölgenin turizm bölgesine dönüşmesine büyük katkı sağlar" dedi.

Türkiye'nin fiziki imkanlarının elverişli olmasına karşın, yanlış yapılan tesis yatırımlarının, hem turistik hem de sportif anlamda sahip olduğu potansiyeli kullanmasını engellediğini ifade eden Yarar, sportif anlamda daha düşük bütçelere sahip ülkelerin bile çok gerisinde olduklarını dile getirdi.

Yarar, 12 yılda 30 bölgesel şampiyona, 10 Dünya Kupası, 2 Dünya Şampiyonası ve Kış Olimpiyat Oyunları'nın yapılmasını planladıklarını, yılda 14 milyon turist ve 10,8 milyar avro gelir hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA