Bir Görüntü 20 Kadına Bedel

Bir Görüntü 20 Kadına Bedel

3 Yıldan Fazla Süredir Bilinmeyen Bir Yerde Tutulan İsrailli Asker Gilad Şalit'in Hayatta Olduğunu Gösteren İlk Video Görüntüleri Yayınlandı.

Bir Görüntü 20 Kadına Bedel

Gazze Şeridi'nde 3 yıldan fazla süredir bilinmeyen bir yerde tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in hayatta olduğunu gösteren ilk video görüntüleri, Alman arabulucu Ernst Urlau tarafından, İsrailli yetkili Hagai Hadas'a teslim edildi.

Hadas, görüntüleri önce İsrail Başbakanlığına ve Şalit'in ailesine iletecek. Görüntülerin yayımlanıp yayımlamamasına, Şalit'in ailesinin ve Başbakanlığın incelemesinden sonra karar verilecek.

İsrail ve Hamas arasında aylardır Alman ve Mısırlı arabulucularla yapılan dolaylı görüşmelerde ilk kez bir anlaşmaya varılmış ve Şalit'in görüntüleri karşılığında İsrail cezaevlerindeki 20 kadın tutuklunun serbest bırakılması kararlaştırılmıştı.

Tutuklulardan en genci, 15 yaşındaki Bara'a El Malki, İsrail güvenlik kabinesinin kararı onaylamasının ardından Çarşamba gecesi serbest bırakılmıştı. El Malki'nin, bıçak taşımaktan aldığı 11 aylık cezası gelecek Kasımda doluyordu.

El Malki'nin erken serbest bırakılmasının ardından İsrail, anlaşma çerçevesine bir kadın tutukluyu daha ilave etti. Karşılıklı takasın yapılacağı sabah saatlerinden itibaren Hamas'ın El Aksa Televizyonu, Ramallah yakınlarındaki Ofer ve Haşaron cezaevlerinden; Gazze'den canlı yayınlarla gelişmeleri verdi.

BATI ŞERİA'DA HAMASLILARA VE BAYRAĞINA İZİN YOK

Öte yandan, tutukluların, Uluslararası Kızılhaç araçlarıyla alınacağı cezaevleri önüne Hamaslı yetkililerin gitmesine izin verilmedi.

Ofer'e tutuklu yakınları ile sadece El Fetihli yetkililer gidebildi. Cezaevi önünde bekleyenlerin Hamas bayrakları açmasına da izin verilmedi.

Tutuklu yakınlarının bazılarının ellerinde Filistin ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin bayraklarını taşıdığı görüldü.

Tutuklular buradan Kızılhaç araçlarıyla alınıp, yine Ramallah yakınlarındaki Betunya'dan serbest bırakılacaklar, biri de Gazze ile İsrail sınırındaki Erez geçiş noktasına bırakılacak.

Hamas'ın ise tutukluların serbest bırakılmasından sonra, öğle namazının ardından Gazze Şeridi çapında gösteriler düzenlemesi bekleniyor.