Bir Çocuğun Ölümü İnsanlığın Ölümüdür

Bir Çocuğun Ölümü İnsanlığın Ölümüdür

Erdoğan, yeryüzünde hiç kimsenin çocukların katledilmesini mazur gösteremeyeceğinin belirtti.


Bir Çocuğun Ölümü İnsanlığın Ölümüdür

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeryüzünde hiç kimsenin çocukların katledilmesini mazur gösteremeyeceğinin belirterek, "Bir çocuğun ölümü bütün insanlığın ölümüdür. Masum bebeklerin, masum sivillerin katledilmesine göz yumanlar, görmezden gelenler en az katiller kadar sorumludur" dedi.

Başbakan Erdoğan, 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Erdoğan, yeryüzündeki her dilin güzel olduğunu vurgulayarak, "Her dil kalbin aynasıdır. Bu anlamlı buluşmada 120 ülkeden gelen 750 öğrenciye ortak bir kelime ile sesleniyorum. Farklı dillerde aynı anlama gelen "selam' kelimesi ile sizlere sesleniyorum. Hepinizi en kalbi hissiyatımla selamlıyorum" dedi.

"Biz hiç kimsenin diliyle inancıyla derisinin rengiyle ve etnik kökeniyle ilgili değiliz" diyen Erdoğan'ın Yunus Emre, Mevlana ve Nazım Hikmet'ten sık sık alıntılar yaptığı gözlemlendi. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh' sözüne işaret eden Erdoğan, "Ülkemiz bütün politikalarını bu anlayış üzerine inşa etmiştir. Biz hem bölgemizde hem de tüm dünyada sadece barış istiyoruz. Biz barış mücadelesinde samimiyiz. Biz kelime anlamı itibarıyla barış anlamı taşıyan İslam dininin mensuplarıyız. Türkiye Medeniyetler İttifakı girişiminin mimarıdır. Yürütücüsüdür. Şuanda da büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Politikamızı, komşularımızla sıfır problem üzerine kurduk" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin geçmişten bu yana zorda kalan birçok ülkeye yardım ettiğini ifade ederek, "Bugün hiçbir art niyet taşımadan Ramallah'ın, Kudüs'ün, Gazze'nin çocukları için adalet istiyoruz" dedi.

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıya da değinen Erdoğan, "Hayatın baharında umut dolu gençleri Filistin'de nice genci katlettiler. Bütün bunlar bir yana Gazze'ye insani yardım taşıyan gemiye uluslararası sularda saldırdılar. 19 yaşındaki Furkan Doğan'ı hayalleriyle birlikte öldürdüler. Yeryüzünde hiç kimse çocukların katledilmesini mazur gösteremez. Bir çocuğun ölümü bütün insanlığın ölümüdür. Masum bebeklerin masum sivillerin katledilmesine göz yumanlar katiller, görmezden gelenler en az katiller kadar sorumludur. Dünyanın neresinde olursa olsun insanlar geleceğe umutla baksın istiyoruz. En büyük hizmet insana, eğitime yapılıyor. Dostluğa ve kardeşliğe yapılıyor" diye konuştu. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Kaynak: ANKA