Bir Babanın 12 Yıllık Evlat Hasreti

Bir Babanın 12 Yıllık Evlat Hasreti

Kahramanmaraşlı Mustafa Korukçu, İsviçre'de yaşayan 16 yaşındaki oğlunu görebilmek için 12 yıldır mücadele ediyor.

Bir Babanın 12 Yıllık Evlat Hasreti

Kahramanmaraşlı Mustafa Korukçu, İsviçre'de yaşayan 16 yaşındaki oğlunu görebilmek için 12 yıldır mücadele ediyor. Evladına kavuşmak için Papa'dan bile yardım isteyen Korukçu, "Oğlumun küçük bir fotoğrafından başka bir şeyim yok. Uzanacak bir yardım eli bekliyorum." dedi.

Kahramanmaraşlı dar gelirli bir ailenin oğlu olan Korukçu'nun yaşadıkları Yeşilçam filmlerini aratmayan türden. 1986 yılında 17 yaşındayken çalışmak için İsvicre'ye giden Korukçu, 1995 yılında Alman asıllı Cristina Clasel ile tanıştı. Evlilik hayalleri kuran çiftin bu birlikteliğinden bir çocukları oldu. Ancak anlaşamayan çift daha sonra ayrıldı. Bu süre içerisinde alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan Korukçu, bir süre İsviçre'de bir süre ise Türkiye'de tedavi görerek bu bağımlılıklarından kurtuldu.

Daha sonra oğlunu görebilmek için arayış içerisine giren Korukçu'nun tüm çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. Hatta kaçak yollardan Almanya üzerinden İsviçre'ye girmeye çalışan Korukçu, yakalanarak 25 gün hapis yattı. 2000 yılında sınır dışı edilen babaya 5 yılda ülkeye giriş yasağı kondu.

Korukçu'nun Ali Kemal ismini verdiği küçük çocuğa Marco adını koyan Anne Cristina ise başka bir kişiyle evlendi. Baba Korukçu, şimdilerde oğluyla ayda sadece bir kez telefonla konuşarak hasret giderebiliyor. Acılı babanın tek isteği ise yılda birkaç kez de olsa oğluyla görüşebilmek.

"PAPA OĞLUMA VE AİLEME DUA ETTİ"

Oğluna kavuşabilmek için her türlü yolu deneyen Korukçu'ya, başvurduğu tüm mercilerden ya cevap gelmedi yada dönüşler olumsuz oldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) bile başvuran Korukçu, şöyle konuştu:

"Davam 2008 yılında kabul edildi. Ancak daha sonra avukatım bile olmadığı için reddedildim. Bu arada da yüksek mercilere yazılar yazdım. Başbakanıma cumhurbaşkanıma, sanatçılara, gazetecilere yazılar yazdım herhangi bir olumlu yanıt alamadım. Aynı zamanda Amerika Başkanı Obama'ya, Almanya Başbakanı Merkel'e yazdım ancak yanıt gelmedi. En son ise Papa Benedikt'e yazdım. Ancak gelen cevapta bu konuya ilişkin bir şey yapamayacaklarını ve bana, oğluma ve aileme dua ettiklerini yazmışlar."

"OĞLUM ÜVEY BABASINDAN ŞİDDET GÖRMÜŞ"

Baba Korukçu, şu an ayda bir kez telefonla konuştuğu oğlunun üvey babasından da şiddet gördüğünü öne sürdü. Oğluyla ayda bir kez telefonla konuştuğunu anlatan Korukçu, tek isteğinin ise oğlunun kötü alışkanlıklardan uzak durarak iyi bir meslek edinmesi olduğunu söyledi. Korukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birlikte olduğum bayan biriyle evlenmiş ve bir çocuğu olmuş. Oğlumla Ocak ayından beri ayda bir kez yarım saat konuşuyorum. Ben sadece çocuğumun kötü arkadaşlardan uzak olmasını, iyi bir meslek edinmesini istiyorum. Çocuğum Türkçeyi öğrenmiş ve beni aradığında 'Alo baba nasılsın?' diye konuştu. Artık dayanamıyorum ve onu görmek istiyorum. Kötü arkadaşları olmasın eve geç gelmesin her telefon konuşmasında söylüyorum. Ayrıca çocuğum şiddet görmüş ve babası kafasına vurmuş. İşte buna dayanamıyorum."

"Cumhurbaşkanım da başbakanım onlarda bir baba. En azından benim çektiğim bu çileye, bir kulak versinler. Onlardan yardım istiyorum." diyen Korukçu, Cumhurbaşkanı Gül veya Başbakan Erdoğan'dan randevu istedi.

Yaşadıklarını kitap halinde derlediğini de kaydeden Korukçu, imkan bulduğu takdirde bunu yayımlayacağını sözlerine ekledi. - KAHRAMANMARAŞ