Bir Aylıktan Daha Küçük Çocukların Oturtulması Sakıncalı

Bir Aylıktan Daha Küçük Çocukların Oturtulması Sakıncalı

Çocuk Sağlığı Konusunda Uzman Doktorlar, Bir Aylıktan Daha Küçük Olan Çocukların Oturtturulmasının Tehlikeli Olabileceği Uyarısında Bulundu. Amerika'nın Mcgill Üniversitesi'nin Montreal'de Bulunan Sağlık Merkezi'nden Dr. Aurore Cote, Bu Yaştaki Çocukları Uzun Süre Oturtmanın Ölüme Dahi Yol Açabileceğini Söyledi.

Bir Aylıktan Daha Küçük Çocukların Oturtulması Sakıncalı

Çocuk sağlığı konusunda uzman doktorlar, bir aylıktan daha küçük olan çocukların oturtturulmasının tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu. Amerika'nın McGill Üniversitesi'nin Montreal'de bulunan Sağlık Merkezi'nden Dr. Aurore Cote, bu yaştaki çocukları uzun süre oturtmanın ölüme dahi yol açabileceğini söyledi. Cote, bebekler üzerinde yaptıkları araştırmada bebeklerde görülen ani ölümlerin yüzde 3'ünün, bebeklerin oturtulmasından kaynaklandığını bulduklarını belirtti.

Dr. Aurore Cote ve ekibinin gerçekleştirdiği ve "Archives of Disease in Childhood" adlı dergide yer alan araştırma sonuçlarına göre prematüre olsun veya olmasın bebeklerin araçlara, bebek arabalarına veya benzer koltuklara yerleştirilirken dikkatli olunması gerektiği belirtildi. Gerçekleştirdikleri araştırmada bebeklerin oturma pozisyonunda kanlarındaki oksijen miktarını ölçtüklerini kaydeden Dr. Cote, buldukları rakamları yataktaki halleriyle karşılaştırdıklarını söyledi. Cote, "Her hangi bir zamanda bir saat maksimumda olması gerektiğini söyleyebilirim" dedi.

Cote, bir grup doktorla birlikte 2000 yılında bu yana Quebec'te 1 yaşından küçük bebeklerdeki ani ölümler üzerine araştırma yaptıklarını kaydetti. Ancak bu ölümlerden 99'u kalple ilgili sorunlardan veya enfeksiyondan kaynaklanırken, 409'unun sebebinin ise bilinmediğini ifade etti.

Ölüm sebebi bilinmeyen bebeklerden 10'unun, bilinenlerden ise 7'sinin araba koltuğunda öldüğünü vurgulayan Cote, diğer ölümlerin ise çocukların uzanmakta olduğu sırada gerçekleştiğini kaydetti.

Cote, yaşlarına göre incelediklerinde ise 1 aylıktan daha küçükken ölen bebeklerin yüzde 9,4'ünün otururken öldüğünü bulduklarını ekledi. Dr. Cote, aynı yaşta ölen bebeklerin sadece 2,4'ünün öldükleri sırada uzanır vaziyette bulunduklarını dile getirdi.

Cote, neticede bebeklerin otururken yaşadıkları solunum sorunlarından dolayı bu ölümlerin gerçekleşmiş olabileceğini bulduklarını ifade etti.

Kaynak: CHA