Bir Ayda 3 Can Veren Mahalleli, Yetkililere Söz Geçiremeyince Başbakan Erdoğan'dan Yardım İstedi; "Duy Sesimizi Başbakan"

Bir Ayda 3 Can Veren Mahalleli, Yetkililere Söz Geçiremeyince Başbakan Erdoğan'dan Yardım İstedi; "Duy Sesimizi Başbakan"

Eskişehir'de, Bir Grup Vatandaş, Kent Merkezinin Ortasından Geçen ve Yetkililerin İlgisizliği Yüzünden Her Yıl Onlarca İnsanının Hayatına Mal Olan Sulama Kanalının Üzerinin Kapatılması İçin Eylem Yaptı. Bir Ayda 3 Can Veren Mahalle Sakinleri, Yetkililere Dertlerini Anlatamayınca Başbakan Erdoğan'dan Yardım İstedi.

Bir Ayda 3 Can Veren Mahalleli, Yetkililere Söz Geçiremeyince Başbakan Erdoğan'dan Yardım İstedi;

Eskişehir'de, bir grup vatandaş, kent merkezinin ortasından geçen ve yetkililerin ilgisizliği yüzünden her yıl onlarca insanının hayatına mal olan sulama kanalının üzerinin kapatılması için eylem yaptı. Bir ayda 3 can veren mahalle sakinleri, yetkililere dertlerini anlatamayınca Başbakan Erdoğan'dan yardım istedi.

Kent merkezinden geçen ve üzeri açık olan sulama kanalına son bir ay'da 3 kişinin düşerek yaşamını yitirmesi vatandaşları sokağa döktü.

Yeşiltepe ve Sütlüce Mahallesi sakinleri, kanalın kapanması için yıllardır yaptıkları başvuruların yetkililerce karşılık görmemesine tepki gösterdi.

250 kişilik grup, geçtiğimiz gün köprüden geçerken dengesini kaybederek sulama kanalında yaşamını yitiren 13 yaşındaki Sait Pul'un Yeşiltepe Mahallesi'ndeki evlerinin önünde toplandı.

"Bir gün sizin canınızda gidebilir", "Sesimizi duyan yok", "Başka Saitler ölmesin", "Kanal kapatılsın" ve"Ankara da kapalı burada açık" şeklinde pankart taşıyan grup, kanal boyunca yürüyerek taleplerini dikkate almayan yetkililere tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'a çağrı'da bulunan öfkeli vatandaşlar, "Başbakan Erdoğan duy sesimizi, bunları bizi dinlemiyor" ve "Çocuklarımız ölmesin." şeklinde slogan attı.

Sait Pul'un düşerek yaşamını yitirdiği köprünün üzerine kadar yürüyen grup, yetkililere olan öfkelerini sulama kanalını taşlayarak dile getirdi. Öfkeli kalabalık, çevreden aldıkları taşları sulama kanalına fırlattı. Çocuklarında katıldığı eylem sırasında duygulu anlar yaşandı. Sulama kanalına düşerek yakının kaybedenler gözyaşlarını tutamadı.

Grup adına açıklama Sait Pul'un babası Hüseyin Pul, gözyaşları içerisinde başbakan Erdoğan ve bakanlara seslendi.

"Sizden ne ekmek ne de iş istiyoruz ?" diyen gözü yaşlı baba, tek taleplerinin yıllardır onlarca can alan sulama kanalının üzerinin kapatılması olduğunu söyledi.

Acılı baba, "Benim canım yandı, oğlum öldü. Başka canlar gitmesin. Tek tesellimiz sensin Başbakan Erdoğan." dedi.

Her yıl 5-6 cana mal olan sulama kanalının üzerinin kapatılması için yetkililere yaptıkları başvuruların dikkate alınmadığını belirten mahalle sakinleri ise "Yıllardır kanalın kapanmasını istiyoruz. Üstü açık kanal yazın su verilmesiyle çok tehlikeli oluyor. Kent merkezinden geçen 2 sulama kanalı onlarca insanın ölümüne neden oldu. Bir ay'da 3 can verdik, dile kolay. Belediye, Valilik, Sulama Birliği çalmadık kapı bırakmadık. Kimse sorumluluk almıyor, derdimizi bile dinlemiyor. Yalnızca DSİ bizimle ilgileniyor. Herkes bir başkasının yetkili olduğunu söylüyor. Artık bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Evlatlarımız, canlarımız gidiyor. Ama kimse dönüp bakmıyor.'' diyerek tepkilerini dile getirdi.

Grup, atılan sloganlar ve yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

Kaynak: CHA