Bingöl Valiliği'nde 'Kene' Toplantısı

Bingöl Valiliği'nde 'Kene' Toplantısı

Bingöl'de Bir Vatandaşın Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (Kkka) Şüphesiyle Sevk Edildiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Hayatını Kaybetmesi Valiliği Harekete Geçirdi.

Bingöl Valiliği'nde 'Kene' Toplantısı

Bingöl'de bir vatandaşın Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) şüphesiyle sevk edildiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmesi valiliği harekete geçirdi.

Bingöl Devlet Hastanesi'nde yapılan tedavinin ardından KKKA şüphesiyle Diyarbakır'a sevk edilen Çukurca Köyü Muhtarı Abdulvahap Bayumuş'un hayatını kaybetmesinin ardından Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında bir toplantı yapıldı. Belediye Başkanı Hacı Ketenalp, İl Sağlık Müdürü Doktor Zeki Bingöl, Devlet Hastanesi İntaniye Uzmanı Dr. Mehmet Fırat, Dr. Mustafa Yılmaz ve Tarım İl Müdürlüğü Veteriner Hekimi Zafer Kaya'nın katıldığı toplantıda, bundan sonraki süreçle ilgili yapılması gerekenler konuşuldu.

Toplantıda uzmanlardan bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, gereken önlemlerin alındığını söyledi. Okullarda ve vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde belediye, sağlık, tarım ve milli eğitim müdürlükleri tarafından çalışma başlatıldığını belirten Vali Balkanlıoğlu, eğitimlerle keneye karşı korunma yollarının anlatıldığını da vurguladı. Vali Balkanlıoğlu, "Çukurca köyü muhtarımız KKKA şüphesiyle sevk edildiği Diyarbakır ilinde hayatını kaybetmiştir. Kaybettiğimiz bu vatandaşımız hastanemize müracaat ettiğinde sağlık müdürlüğünün bilgisi dahilinde gerekli teşhis ve tedavisi yapılarak sevk edilmiştir. Tedavi gördüğü hastane alınan kan örneği Ankara hıfzısıhha kurumuna gönderilmiş ve yapılan tahlillerde bu vatandaşımızda KKKA virüsü tespit edilmiştir. Maalesef artık Bingöl'de de bu hastalık vakası vardır. Bugüne kadar ilimizde böyle bir vakaya rastlanılmamıştı. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum" dedi.

Toplantıda ayrıca tedbirlerin daha da sıkılaştırılacağı ve kene ısırmalarının önüne geçmek için özellikle konunun anlatıldığı broşürlerin basılıp dağıtılacağı ve bilgilendirici konferansların düzenleneceği kararı alındığı belirtildi.

(MÇ-AKK-ÖZ-Y)