Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne İbrahim Çapak Atandı

Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne İbrahim Çapak Atandı

Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne İbrahim Çapak Atandı
Temsilci - Haberler | Güncel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Çapak'ı atadı.

28 Ocak Perşembe günü Bingöl Üniversitesi'nde yapılan rektörlük seçiminde en yüksek oyu alan Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Çapak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Mevcut rektör Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş'ın, görev süresi bittiği için YÖK Denetleme Kurulu üyeliğine atandı. Rektörlük görevini uzun süredir vekâleten yürüten Prof. Dr. Abdurrahman Gül ise yapılan rektörlük seçiminde ikinci çıkmıştı. Yapılan seçimde 73 oy alarak sandıktan birinci çıkan Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Çapak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Peki, Prof. Dr. İbrahim Çapak Kimdir?

1971'de Bingöl'de doğan İbrahim ÇAPAK, İlkokul ve ortaokulu ve liseyi burada tamamladı. Bingöl İmam Hatip Lisesinden 1989 tarihinde mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine başladı.

1994 yılında adı geçen Fakülteden mezun oldu. 1997 yılında Sakarya Üniversitesinde Araştırma Görevlisi oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesinde Yüksek lisansını, 2003'te Ankara Üniversitesi'nde Gazali'nin Mantık Anlayışı isimli tezi ile doktorasını tamamladı. Sakarya Üniversitesinde 2006 yılında doçent, 2012 yılda da Profesör oldu. Çalıştığı Fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2013 Ağustos ayında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve Mantık Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görevlendirildi. Halen Kıbrıs Yakın Doğu İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ve Kıbrıs İslam Tetkikleri Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Başta yazmalar başkanlığı olmak üzere birçok bilimsel kuruluşta yayın kurulu üyeliği yapmakta olan ÇAPAK Arapça ve İngilizce bilmektedir. Çapak'ın Türkçe ve yabancı dillerde birçok yayını olup, bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

Kaynak: Temsilci

Çok Okunan Haberler

title