Köylüden Muhtara Mera Tepkisi - Haberler
Haberi Paylaş

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Bingöl Merkeze Bağlı Çayboyu Köylüleri, Muhtar Mehmet Ali Burulday'ın Köyün 153 Dönümlük Merasına El Koymak İçin Ağaçlandırma Yaptığı İddiasıyla Eylem Yaptı.

BİNGÖL merkeze bağlı Çayboyu köylüleri, Muhtar Mehmet Ali Burulday'ın köyün 153 dönümlük merasına el koymak için ağaçlandırma yaptığı iddiasıyla eylem yaptı. Köylüler, Muhtar Burulday ve akrabalarının sahte belge düzenleyerek, ağaçlandırma adı altında köy merasını işgal ettiği iddiasıyla mera alanı çevresinde nöbet tutmaya başladı.

Merkeze 10 kilometre mesafede bulunan yeni Devlet Hastanesi yakınlarındaki Çayboyu Köyü Muhtarı Mehmet Ali Burulday, 153 dönümlük köy merası üzerinde ağaçlandırma çalışması yaparak ağaç dikmek istedi. Bunu duyan Çayboyu Köylüleri ayaklanarak, Muhtar Burulday ve akrabalarının sahte belgeler düzenleyerek köy merasını işgal ettiği iddasında bulundu. Ağaçlandırma çalışması yapılan alana gelerek nöbet tutmaya başlayan köylüler, Muhtar Mehmet Ali Burulday ve akrabaları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

MUHTAR SAHTE BELGE DÜZENLEYİN MERAYI ELE GEÇİRDİ

İş makinalarının çalışma yaptığı alanda toplanan Çayboyu Köyü sakinlerinden Yaşar Baltaş, "Gerekirse bir ömür boyu burada nöbet tutarız. Köyde zaten sadece tapulu alanlarımız kalmış. Bütün mera alanları ağaçlandırma adı altında muhtar sahte belge uydurmuş ve 153 dönüm yeri kapsıyor. Bunların dosya neticesinde köylüler olarak burada toplandık. Önceki gün Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Mesele nereye kadar giderse gitsin, bunun arkasını bırakmayacağız. Muhtar ve akrabaları haklı da olsa kimse buraya bir taş dahi dikmeyecek. Eğer dikecekse o da tüm köylülerin isteğiyle olur" dedi.

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Köyün merasını hukuki yollardan korumak adına savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Baltaş, "Biz bunu buradan tekrar duyuruyoruz, yetkililer bunu duysun. Ucu kötü yerlere dokunsa da, bir adım geri atmayacağız. Biz burada kanımızı dökeriz. Biz geri adım atmayacağız" diye konuştu.

BAKANA ÇAĞRI

Çayboyu Köyü'nün en yaşlısı Fehmi Güven de AK Parti Milletvekili ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'a seslenerek, "Bakan hepimizin bakanıdır. Bakan sadece onun bakanı değildir. Bu Bakan Bingöl Bakanı'dır. ve aynı zamanda kendisine sesimizi duyurmak istiyoruz. Sen bunu kendi öz adamlarına işleyeceğine 500 sene burada yaşayan köylü vatandaşlara aynı işlemi yaptırmaya çalış. Kredi veriyorsan kredi ver. 2B yasası yürürlüğe giriyorsa köylünün hakkıdır. Köylü vatandaşa bu imkanları tanı. Bir tek kişiye peşkeş çekmek olmaz ki. Devlet kanunu buna müsaade etmez. Gizliden bakanın adını kullanarak bu işlemleri yapmışlar. Başka türlü yapamazlar. Bakanın haberi yoksa duysun" çağrısnda bulundu.

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Köylüden Muhtara Mera Tepkisi

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title