Bin Yıllık Çınar Ağacına Gençlik Aşısı

Bin Yıllık Çınar Ağacına Gençlik Aşısı

İzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar semtinde bulunan ve aralarında bin yaşında olan bir çınarın da bulunduğu 6 tescilli ağaç, özel dolgularla kurtarıldı.

Bin Yıllık Çınar Ağacına Gençlik Aşısı
03.08.2014 11:13 | Son Güncelleme: 03.08.2014 11:13

İzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar semtinde bulunan ve aralarında bin yaşında olan bir çınarın da bulunduğu 6 tescilli ağaç, özel dolgularla kurtarıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla asırlık çınar ağaçları adeta gençleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Buca ilçesi Kaynaklar Köyü Meydanı'nda bulunan, biri tescilli 6 adet çınar ağacını korumak ve bakımını yapmak için başlattığı çalışmalar tamamlandı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile işbirliğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında asırlık ağaçlar, önce zarar veren bakterilerden arındırıldı ve çürüyen kısımları özel ilaçlarla tedavi edilerek kontrol altına alındı.

Bu kapsamda, böcek tahribatına maruz kalan alanlar özel macun ile kapatıldı, ihtiyaç duyulan yerlerde güçlendirme ve gerdirme çalışmaları yapıldı. Önümüzdeki süreçte başlayacak olan çevre düzenlemesinin ardından çınar ağaçları ve Kaynaklar Meydanı, daha uzun yıllar tarihe tanıklık etmeye devam edecek.

NELER YAPILDI?

Ölmüş dokuları ortadan kaldırıp canlı dokuya ulaşmak için öncelikle kazıma işlemi yapıldı. Diş çürüklerinde yapıldığı gibi çürük ve ölü dokular titizlikle temizlendi, bitkinin uzun yaşamasını sağlayan, çürüklere karşı önlem alan, özel dolgular uygulandı. Ağaç yüzeyindeki açık kavuklar hava almayacak şekilde paslanmaz çivi, tel ve su bazlı özel alaşımla kaplanarak gövde dokusu koruma altına alındı. Statik olarak dengesizlik yaşayan, çürümüş ana dallarda temel budamalar yapıldı. Rüzgardan sıkıntı yaşayacak dallar için de çelik tellerle gergi şeklinde statik koruma yapıldı. Çalışmaların ardından asırlık ağaçların dallarına kuş yuvaları asıldı.

TESCİLLİ ÇINAR

Kaynaklar Merkez Mahallesi Meydanı’nda bulunan 30 metre boy ve 4 metre çapındaki anıt çınar ağacının (Kunduracı Çınarı-Platanus orientalis) yaşının bin yıla yakın olduğu biliniyor. Ağaç, Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü İzmir Başmühendisliği tarafından Eylül 1994 yılında tescillenmişti. Kaynaklar'ın simgesi olan bin yaşındaki Kunduracı Çınarı, adını, içindeki kovukta ayakkabı tamirciliği yapılmasından alıyor.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Bin Yıllık Çınar Ağacına Gençlik Aşısı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 11:55:03. #1.15#
title