"Bin yıldır birlikte yaşanan kardeşliğimizi kimse bozamayacak"

"Bin yıldır birlikte yaşanan kardeşliğimizi kimse bozamayacak"

Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız, son günlerde medayana gelen istenmeyen olaylar karşısında birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç olduğunu ifade ederek "Bugün birlik ve beraberlik günüdür" diyerek kardeşliğin bozulamayacağına dair anlamlı mesajlar verdiler.

Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız, son günlerde medayana gelen istenmeyen olaylar karşısında birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç olduğunu ifade ederek "Bugün birlik ve beraberlik günüdür" diyerek kardeşliğin bozulamayacağına dair anlamlı mesajlar verdiler. Almanya'da taksicilik yapan ve Kürt olduğunu bildiren taksici "Ben bir kürdüm. Biz bin yıldır birlikte yaşıyoruz. Bin yıl daha birlikte yaşayacağız. Hiç kimse bizim birlikteliğimizi bozamayacaktır. Bin yıldır Türkler ve Kürtler aynı coğrafyada aynı topraklarda yaşıyorlar." diye konuştu.

Köln'de PKK sempatizanları tarafından Türk caddesi olarak bilinen Keupstrasse'ye çarşamba gecesi yapılan saldırı sonrasında bir araya gelen vatandaşlar bu tür olayların vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmeye yönelik olduğunu ve bu oyuna gelmeyeceklerini ifade ettiler. Baskın sonrasında cadde esnafını ziyaret eden Köln Başkonsolosu Mustafa Asım Temizgil, baskın hakkında vatandaşlardan bilgi aldı.

Köln Başkonsolosu M. Asım Temizgil, konuyla ilgili şunları söyledi: "Vatandaşımıza soğukkanlılık ve metanet diliyorum. Sonunda vatandaşlarımızın hakları alınacaktır. Vatandaşlarımızın haklarını müdafaa konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Cesaretli olsunlar çekinecek ve korkacak bir şey yok. Polis ve emniyet güçleri gereğini yapacaklardır. Son baskınlarda dağıtılan bildirilerde bir tehdit vardır. Polisin olaya müdahale etmesi gerekir. "

Cadde esnafından Trabzonlu Kemal Şen, "Ben bu caddede 7 yıldır ikamet ediyorum. Burada doğulu, güneydoğulu, Karadenizli, Egeli hepimiz bir toplumun parçası olarak kardeşçe yaşıyorduk. Kendi aramızda çok sıkı komşu ilişkilerimiz var. Son olaylarda dışarıdan gelen ve başka ülkelerin insanları olduğu tespit edilen bu şahıslar kardeşliğimize zarar veremeyeceklerdir. Dışarıdan gelen bir tahriktir. Farklı bir platforma çekilmek isteniliyor. Halklar arasında olan bir olay değil. Bu tür olaylar Türk ve Kürt kardeşliğini bozamayacaktır. Aklı başındaki insanlar sağduyulu davranarak bu olayların üstesinden gelecektir." şeklinde konuştu.

Kürt olduğunu bildiren taksici bir vatandaş ise, "Ben bir kürdüm. Ben gidip bir Türk arkadaşımı ziyaret edebilirim. Kürt de gidip Türk arkadaşını ziyaret etsin. Ancak biz bu şekilde kardeşliğimizi sağlayıp muhafaza edebiliriz. Ortak bir noktada buluştuğumuzda son günlerde bu olayların bilinçli bir şekilde yapıldığını çok iyi anlarız. Olaylarda çıkar peşinde olanlar var. Türkiye'de bu işi sadece silahla çözümüne inanan inatçı bir kesim var. Biz bin yıldır birlikte yaşıyoruz. Bin yıl daha birlikte yaşayacağız. Hiç kimse bizim birlikteliğimizi bozamayacaktır. Bin yıldır Türkler ve Kürtler aynı coğrafyada aynı topraklarda yaşıyorlar. Bu tür olaylar kardeşliğimize zarar veremeyecektir. Son olaylarda medyanın kışkırtmaları da rol oynamıştır. Bugün bu coğrafyada yaşıyorsak ortak noktalarımızda birleşmek ve ortak problemleri konuşmak zorundayız. Bana yapılmasını istemediğim bir olayın başkasına yapılmasını istemem. Demokrat olmak istiyorsak karşımızdakine de kendimiz için gördüğümüz hakları görmek ve vermek gerekir." diye konuştu.

Kaynak: CHA