Bimeks Genel Müdürü Bayraktar: "Teknolojide Tatsit Sınırlandırılması, Rekabeti Olumlu Etkiler" - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Bimeks Genel Müdürü Bayraktar: "Teknolojide Tatsit Sınırlandırılması, Rekabeti Olumlu Etkiler"

Bimeks Genel Müdürü Bayraktar:
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek ‘kredi kartlarına 9 ay taksit’ uygulamasını, "Teknoloji perakendesinde rekabeti olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz” diye değerlendirdi.

Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek 'kredi kartlarına 9 ay taksit' uygulamasını, "Teknoloji perakendesinde rekabeti olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz" diye değerlendirdi.

Taksit sınırlandırmalarını ilişkin gelişmeleri değerlendiren Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, yönetmeliğin, alışverişlerin taksitlendirilmesinde, piyasadaki rekabeti daha dengeli ve adil bir noktaya getireceğini söyleyerek "Teknoloji marketlerinin bütün ürünlerinin 9 ay taksit sayısında eşitlenmesi, satış-pazarlama maliyetlerimizi de daha öngörülebilir kılacak. Piyasanın tümünü kapsayan bu tür düzenlemelerin, bilhassa içinde bulunduğumuz teknoloji perakende sektörü gibi hızlı büyüyen sektörleri istikrarlı hale getirmesi bakımından faydalı olduğuna inanıyoruz" dedi.

Arif Bayraktar, "Bu değişiklik Kasım ayında taslak olarak yayınlandı. Taslağa göre, ağırlıklı olarak teknoloji marketlerindeki ürünlerde, taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılacaktı. Biz o tarihte yaptığımız açıklamada da, düzenlemenin sektöre etkisinin sınırlı olacağını, Bimeks olarak ise, rekabet dezavantajımızı gidereceği için olumlu gördüğümüzü belirtmiştik. Şimdi taksit sayısının 9'a çıkarılması ve piyasa geneline uygulanacak olması, olumlu görüşümüzü pekiştirmiş oldu" dedi. Teknoloji Perakende sektörünün önümüzdeki yıl da büyüme göstereceğini söyleyen Bayraktar "Taksitle ödemenin satışlara etkisini göz ardı etmiyoruz ama satışlardaki artış esas olarak çeşitlenen ihtiyaçlardan, artan alım gücünden ve fiyatların giderek daha erişilebilir olmasından kaynaklanıyor" dedi.

Bayraktar, Bimeks olarak 2012 yılı sonuna kadar 6 taksit uyguladıklarını, rakiplerin daha yüksek taksit sayısı uygulamaları yüzünden bir yıl önce 10 taksite çıktıklarını belirterek, "Bimeks özelinde bakarsak, sektörün 9 ayda eşitlenmesi, satış politikamızda ve hedeflerimizde bir değişikliğe yol açmayacak, şirket olarak bu düzenlemeyi olumlu ve faydalı buluyoruz" dedi.

Kasım ayında Gedik Menkul Değerler'in yayınladığı bir bilgi notunda, Bimeks'in satışlarının yüzde 84'ünün kredi kartıyla yapıldığı, bu satışların da yüzde 63'ünün 6 veya daha az taksitle gerçekleştiğine dikkat çekilmişti. - İSTANBUL

Bimeks Genel Müdürü Bayraktar: Teknolojide Tatsit Sınırlandırılması, Rekabeti Olumlu Etkiler

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title