Bilman'dan İsrail'e Yönelik Sözlere Değerlendirme

Bilman'dan İsrail'e Yönelik Sözlere Değerlendirme

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Son Dönemde İranlı Yetkililerin İsrail'e Yönelik Bazı Yapıcı Olmayan İfadelerinin Üzüntüyle Müşahede Edildiğini Bildirdi.

Bilman'dan İsrail'e Yönelik Sözlere Değerlendirme

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, son dönemde İranlı yetkililerin İsrail'e yönelik bazı yapıcı olmayan ifadelerinin üzüntüyle müşahede edildiğini bildirdi.

Bilman, bir soruya cevaben yaptığı açıklamada, Türkiye'nin birçok sıkıntı ve krizin hüküm sürdüğü Orta Doğu bölgesinde diyalog ve karşılıklı anlayış ortamı yaratılmasının, bölgenin istikrar ve huzuruna giden yolda hayati önem taşıdığına inandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu meyanda, son dönemde İranlı yetkililerin İsrail'e yönelik bazı yapıcı olmayan ifadeleri üzüntüyle müşahede edilmektedir.

Türkiye, Orta Doğu'da uzlaşı ve diyalog yoluyla huzur ve istikrar ortamının tesisine destek ve katkılarını sürdürecektir. Bu bağlamda, bölgedeki sorunların temelinde yatan İsrail-Filistin ihtilafının çözümü ile tanınmış ve güvenli sınırlar içinde İsrail'le yan yana yaşayacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulması doğrultusundaki çabaların içinde aktif biçimde yer almaya da devam edeceğiz."

Sözcü Bilman, diğer bölge ülkelerinin de, başta İsrail-Filistin ihtilafı olmak üzere bölgedeki sorunların çözümü ve kalıcı barışın biran önce tesisi yönünde yapıcı bir tutum izlemelerini ve uluslararası toplumun tüm üyelerine karşı gösterilmesi gereken saygıyla bağdaşmayan davranışlardan kaçınmalarını önemle beklediklerini belirtti.

Kaynak: AA