Salgını 6 yıl önceden bilen Bill Gates'ten iklim değişikliği uyarısı: Koronadan kurtulmak çok daha kolay - Haberler
Haberi Paylaş
BBC

Salgını 6 yıl önceden bilen Bill Gates'ten iklim değişikliği uyarısı: Koronadan kurtulmak çok daha kolay

BBC - Haberler | Dünya

Koronavirüs salgınına 6 yıl önce yaptığı uyarıyla dikkat çeken ABD'li milyarder iş adamı Bill Gates, koronadan kurtulmanın iklim değişikliğine kıyasla "çok daha kolay olduğunu" savundu. Gates, iklim değişikliğinin bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacağını söyledi.

ABD'li milyarder iş adamı Bill Gates, koronavirüs salgınından kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla "çok daha kolay olduğunu" savundu.

Bill Gates'in açıklamaları şu şekilde:

"Pandemi sona erecek. Çünkü inanılmaz aşılar bulundu. Şimdi bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni varyantlara uyarlama çalışıyoruz. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacak.

"Fiziki ekonominin tümünde yenilikçiliğe ihtiyacımız var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı değiştirmemiz gerekiyor. Sıfıra (karbon emisyonuna) ulaşmayı başarırsak bu, insanlığın şimdiye kadar başardığı en muhteşem şey olacak. Fiziki ekonominin tarihine bakınca, gelecek 30 yılda başaracağımız dönüşümlere benzer bir geçişi sağlayamadık. Bunun emsali yok."

"Bunun için bir dizi yeniliğe gerek var. Öncelikle hükümetlerin bir Ar-Ge bütçesi olması gerekiyor. Sonra bu yenilikleri laboratuvardan alıp taşıyacak, yüksek risk içermesine rağmen destekleyecek bir sermaye girişimi gerekiyor. Büyük şirketlerin ortaklığı ve bu ürünleri satın alarak, hacmi artırıp fiyatları düşürecek birilerinin olması gerekiyor."

Bill Gates, 2015 yaptığı bir TED X konuşmasında, dünyayı bir sonraki büyük salgına karşı uyarmıştı ve "Önümüzdeki 10 yılda bir şey 10 milyon insanı öldürürse bu muhtemelen savaş değil, oldukça bulaşıcı bir virüs olacaktır" demişti.

BBC

Koronavirüs, Bill Gates, Microsoft, Karbon, Dünya, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (4)
dünyada çevreci iktidarlar hiç olmadı ki:Bizim ülkemizde Kazdağları kelaynak kuşuna döndü tepki var mı . Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tuba:Bu virüs birileri tarafından bile isteye topluma yaydirildi. Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
MUHARREM AKÇA:BUNU BİZLER DE GÖREBİLİYORUZ. ZENGİNLER SÖYLEYİNCE Mİ KIYMETİ OLUYOR. BU SÖZLER ONU KAHİN Mİ YAPAR. TARIM ALANLARI NE HALDE BİLMEYEN Mİ VAR. EKİLMİYOR, EKİLEMİYOR. çİFTÇİ ZORDA. GENÇLER ASGARİ ÜCRETE ŞEHİRLERDE. HER ŞEYİ TÜKETEN İNSAN HIRSI DÜNYAYI DA YOK EDİYOR. DÜNYA CAN ÇEKİŞİYOR. SİZ FARKINDA DEĞİL MİSİNİZ YOKSA. Cevap Yaz 1 16 Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title