Bilgili: Oteller, Turizm Bakanlığı'nın Kriterlerine Uygun Çalışmalı

Bilgili: Oteller, Turizm Bakanlığı'nın Kriterlerine Uygun Çalışmalı

31.12.2012 13:00 | Son Güncelleme: 31.12.2012 13:00
Bilgili: Oteller, Turizm Bakanlığı'nın Kriterlerine Uygun Çalışmalı

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof.Dr.Ahmet Emre Bilgili, Fatih'te bir otelde kombi bacasından sızan gazdan zehirlenen 23 kişiden 21'inin turist olduğunu ve ikisinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Fatih'te bir otelde kombi bacasından sızan gazdan zehirlenen 23 kişiden 21'inin turist olduğunu ve ikisinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Söz konusu otelin belediyeden izinli olduğunu belirten Bilgili, "Tarihi yarımada dünyaya sunduğumuz, mücevher gibi bir alan. Burası bir dönüşüm geçiriyor. Oradaki oteller ne yapıp etsinler, Turizm Bakanlığı'nın kriterlerine uygun bir şekilde çalışsınlar." dedi.

Fatih'te bir otelde 21'i turist 23 kişinin zehirlenmesiyle İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Olayın saat 04.00 sıralarında gaz kaçağı sebebiyle meydana geldiğini dile getiren Bilgili, "Zehirlenmenin devamında yaralılar çeşitli hastanelere kaldırıldı. Üzüldük. Bu bir kaza tabii ki. Her açıdan tedbirli olmamız gerekir." diye konuştu.

İstanbul'da 'turizm belgeli', bir de 'belediye' belgeli otellerin bulunduğuna dikkat çeken Bilgili, "Yani turizm belgeli deyince bir yıldızdan beş yıldıza kadar otellerle ilgileniyor. Bir takım kriterler var. Bu kriterler çerçevesinde oteller denetleniyor. Dolayısıyla burada hizmetler daha kaliteli hale geliyor. Hem oteller daha kaliteli oluyor. Hem de turistlerimiz buradan memnun ayrılıyorlar. Biz buraları sürekli denetliyoruz. Turizm belgesi alamayan oteller ise belediye belgeli çalışıyorlar. Burada kriterler ve kalite daha düşük oluyor. Turistler de fiyatlar düşük olduğu için buraları tercih ediyor. İkisi arasında kalite farkı söz konusu oluyor. Turizm Bakanlığı bunun için devrede. Biz özellikle tarihi yarım adayı çok önemsiyoruz. Tarihi yarımada dünyaya sunduğumuz, mücevher gibi bir alan. Ama maalesef burada kalitesi çok düşük otellerin yanı sıra iyi oteller de var. Burası bir dönüşüm geçiriyor. Biz bu dönüşümün hızlandırılması gerektiğini söylüyoruz. Yani oradaki oteller ne yapıp etsinler. Turizm Bakanlığı'nın kriterlerine uygun bir şekilde çalışsınlar. Belge almak için bize müracaat etsinler. Ancak kaliteyi bu şekilde arttırabiliriz." ifadelerini kullandı.

'TURİSTLERDEN İKİSİNİN HAYATİ TEHLİKESİ VAR'

Kazanın her zaman meydana gelebileceğini söyleyen Bilgili, "Hastanelerde turistlerle ilgilenen arkadaşımız var. Turistlerden ikisinin hayati tehlikesi var. Diğerlerinin ciddi bir sorunu yok. Böyle bir olayın yaşanması İstanbul turizmi açısından eksi bir unsurdur." şeklinde konuştu.

Bilgili: Oteller, Turizm Bakanlığı'nın Kriterlerine Uygun Çalışmalı

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bilgili: Oteller, Turizm Bakanlığı'nın Kriterlerine Uygun Çalışmalı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 22:23:12. #1.15#
title