Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Tekelioğlu Açıklaması

Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Tekelioğlu Açıklaması

"Karnelerdeki zayıf ya da zayıflar, her şeyin bittiğini göstermez"."

Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Tekelioğlu Açıklaması

Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Muzaffer Tekelioğlu, karnedeki zayıf ya da zayıfların her şeyin bittiğini göstermeyeceğini bildirdi.

Tekelioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012-2013 eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin bilgi ve davranış değerlendirmelerinin, karne adı altında yapıldığını söyledi.

Anne babalar başta olmak üzere, birçok kişinin öğrencilerin karneleri üzerinde değerlendirmeler yaptığını ifade eden Tekelioğlu, "Büyük bir ihtimalle takdir belgesi alamayan çocuğa neden takdir alamadığı, teşekkür belgesi alamayan çocuğa ise neden teşekkür alamadığının hesabı sorulacak. Karnesinde zayıf olan ve sınıf tekrarı yapan çocuklarımızın işi biraz daha zorlaşacak. Neden zayıf aldığı sorgulanacak, bazı velilerimiz çocuğuyla güzel güzel konuşmak yerine, kaba kuvvet kullanarak telafisi mümkün olmayacak ve çok pişman olacağı durumlarla karşılaşacak" dedi.

Karnelerdeki zayıf ya da zayıfların her şeyin bittiğini göstermediğini, daha planlı ve sistemli çalışmanın neticesinde öğrencilerin daha sonraki yıllarda zayi olan yılı telafi edeceğini belirten Tekelioğlu, şunları söyledi:

"Uzun yıllar eğitime hizmet vermeye gayret gösteren emekli bir eğitimci olarak öfkelenmek, bağırmak hatta dövmek çocuğu olumlu etkilemenin ötesinde onun okula karşı nefretle bakmasına, hatta anne babanın olumsuz davranışlarından kurtulmak için evden kaçmasına, kendisine istenmeyen davranışları yapmasına sebep olacaktır. 'Anne baba olarak zayıfı olan çocuklarımıza ne yapmalıyız' sorusuna cevap olarak çocuğumuzu karşımıza alarak zaman zaman karnelerde zayıf olabileceğini, okul yıllarında kendilerinin de karnelerinde zayıf olduğunu açık yüreklilikle söylemeliyiz. Çocuğa zayıf derslerin gelmesinde veli olarak kendilerinin payı bulunup bulunmadığını, nasıl bir çalışma yapsaydı bu zayıfların gelmeyeceği tatlı bir dille sorulmalıdır. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında başarıya ulaşmak için birlikte plan yapılmalı ve öğrenci heveslendirilmelidir."

Önemli olanın geçmişin hatalarından ders alarak gelecekte başarılı olmanın yollarının aranması olduğuna dikkat çeken Tekelioğlu, şöyle devam etti:

"Nasıl ki, kış mevsimini yaşamadan ilkbaharın güzelliğini anlayamıyorsak, üzüntüyü tatmadan sevincimizin kıymetini anlayamıyorsak, kötülükleri görmeden iyililerin zevkine varamıyorsak, çocuklarımızın ara sıra karnelerindeki zayıflar görmeden onların başarılarının farkına varamayız. Önemli olan, geçmişin hatalarından ders alarak gelecekte başarılı olmanın yollarını aramaktır. Zayıflar telafi edilir, kaybedilen mal, mülk tekrar kazanılabilir, hastalıklardan kurtulup sağlığımıza kavuşabiliriz ama şunu asla unutmayalım ki kaybettiğimiz çocuğumuza tekrar kavuşmak mümkün değildir." - Bilecik