Bıldırcın Yumurtaları İçin Kuluçka Makinesi Yaptı

Bıldırcın Yumurtaları İçin Kuluçka Makinesi Yaptı

Balıkesir'in Dursunbey İlçesinde Bir Avcı, Bıldırcın Yumurtaları İçin Kendi İmkanlarıyla Tam Otomatik Bir Kuluçka Makinesi İmal Etti.

Bıldırcın Yumurtaları İçin Kuluçka Makinesi Yaptı

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde bir avcı, bıldırcın yumurtaları için kendi imkanlarıyla tam otomatik bir kuluçka makinesi imal etti.

Dursunbey Avcılık Atıcılık İhtisas Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karyağar, kuluçka makinesini kendi çabaları ve bilgisiyle yaptığını söyledi. Avcı Karyağar, kendi icadı olan kuluçka makinesinin henüz deneme aşamasında olduğunu, bıldırcın yumurtalarıyla 16 günlük kuluçka işlemine başladığını bildirdi. Yaklaşık 2 hafta sürecek kuluçka döneminden nasıl bir verim alacağını merak ettiğini ifade eden Karyağar, sonucun pozitif olması halinde bıldırcından başka sülün ve benzeri av hayvanlarını üretip tekrar doğaya saldıktan sonra avlayacaklarını anlattı. Aynı zamanda ekolojik dengenin korunmasına da katkıda bulunmuş olacağını kaydeden Mehmet Karyağar, bilinçsiz ve izinsiz yapılan avlanmaların av hayvanlarını yok ederken, doğal dengeyi de bozduğunu belirtti. Mehmet Karayer, tam otomatik kuluçka makinesinin 150 YTL'ye mal olduğunu, olumlu sonuç alması halinde makineleri çoğaltabileceğini açıkladı.

(YU-YU-OK-Y)

Kaynak: İHA