BigChefs, 'Toprağın Kadınlarından Sofralara' gelen çok özel bir menü sunuyor

BigChefs, 'Toprağın Kadınlarından Sofralara' gelen çok özel bir menü sunuyor

Türkiye'nin önde gelen cafe/brasserie zincir markası BigChefs, yerel kadın üreticileri ekonomik ve sosyal özgürlüklerini kazanmaları yolunda desteklemek amacıyla 'Toprağın Kadınlarından Sofralara' projesini geliştirdi.

İLANDIR
BigChefs, 'Toprağın Kadınlarından Sofralara' gelen çok özel bir menü sunuyor

Proje kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından kadın üreticilerden tedarik edilen taptaze ve yöresinden lezzetler, BigChefs'in yaz menüsünde yerini aldı.

Türkiye'nin önde gelen cafe/brasserie zincir markası BigChefs, lezzete ve doğallığa olan sonsuz tutkusuyla yepyeni bir yaz menüsü yarattı. Bu menünün en önemli özelliği, kadın tedarikçilerden alınan yerel ürünlere ağırlık verilmesi ve BigChefs'in 'Toprağın Kadınlarından Sofralara' adını taşıyan sosyal sorumluluk projesiyle farkındalık yaratmayı hedeflemesi…

Cizreli: "Kadın üreticilerin arkasındayız!"

Ankara'da doğan ve farklı tarzı, sıcak atmosferi ve özel lezzetleriyle ünü ülke dışına yayılan bir marka olduklarını vurgulayan BigChefs Kurucu Ortağı ve CEO'su Gamze Cizreli, "Big Chefs, ruhu olan bir marka. İlk günden itibaren Anadolu'nun sıcaklığını, Anadolu yemeklerini Batı ile modernize ederek misafirlerimize sunduk. Her zaman doğal, dalından, toprağından koparılan ürünleri sunmayı ilke edindik. Bu yaklaşımımız, Toprağın Kadınlarından Sofralara adında yeni bir sosyal sorumluluk projesi için bize ilham kaynağı oldu. Hem menümüzde yer alan taptaze ve dalından ürünlerin tedarikçisi kadınlarımıza teşekkür etmek hem de ülkemizde kadın girişimciliğini desteklemek adına bu projeyi hayata geçirdik" dedi.

Türkiye'de kadın girişimciliğinin dünya ortalamasının gerisinde kaldığını, ancak bu anlamda bir hassasiyetin de doğmaya başladığını dile getiren Cizreli, Toprağın Kadınlarından Sofralara Projesinin detaylarını şöyle anlattı:

"Burada gördüğünüz kadınların hepsi gerçek. Ve her birinin ilham veren bir hikayesi var. Kimi şehir hayatından sıkılıp köye yerleşmiş, kimi köyde doğmuş ve çalışmaktan bir gün olsun yılmadan sadece üretmiş, beslemiş, yetiştirmiş, büyütmüş. Bilen bilir, toprakla uğraşmak zordur, doğanın kendine özgü kuralları vardır. Biz şuna inanıyoruz; toprağın dilini en iyi kadınlarımız bilir. Bu yüzden Anadolu'yu gezerek toprağın dilinden anlayan kadınlarımızı bulduk ve onların gerçek hikayelerini dinledik. Örneğin; kiraz biberlerimizin üreticisi Rabia Yılmaz, 10 yaşından beri çiftçilik yapıyor ve bugün 68 yaşında. Ya da nefis tarhanamızın üreticisi Bigalı kız kardeşler Sezin Çetin ve Suzan Mantar. Sevgiyle ürettiği kuşkonmazları bize ulaştıran ODTÜ İşletme Bölümü mezunu Aslı Aksoy. Ve niceleri… BigChefs'i tercih eden misafirlerimiz de Anadolu'daki kadınlarımızın bereketli toprağından, bağından, bahçesinden gelen, özenle yetiştirdikleri ürünlerle buluşun diye yerel kadın üreticilerimizin ürünlerini soframıza ekledik. Toprağın Kadınlarından Sofralara ulaşan çok özel bir menü hazırladık. Böylece bir yandan da çalışma hayatında kadınların yerini ve istihdamını artırarak toplumda farkındalık yaratıyoruz. Her anlamda bu kadınların arkasında durduğumuzu ilan ediyoruz. Lezzeti, doğallıkla yoğuran kadınların dokunuşuyla sunduğumuz yeni menümüzün de misafirlerimiz tarafından beğenileceğine inanıyoruz."

BigChefs Hakkında

Ankara'nın yiyecek içecek kültürüne farklı markalar ve mekânlar kazandıran Gamze Cizreli tarafından 2007 senesinde kurulan BigChefs, kurulduğu yıldan bu yana misafir memnuniyetini merkeze koyarak kısa sürede Türkiye'nin önde gelen restoran zinciri markası haline gelmiştir. 2009 yılında gerçekleşen Saruhan Tan ortaklığı ile 2011 – 2013 yılları arasında %350 büyüme gösteren BigChefs, 2014 yılında Dubai'ye açılarak yurtdışı yatırımlarına start vermiştir. Bugün 53 şubesi bulunan restoran zinciri, yatırımcıları arasında EBRD (Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası), IFC (Uluslararası Finans Kurumu, Dünya Bankası Üyesi), EIF (Avrupa Yatırım Fonu), DEG (Alman Yatırım ve Kalkınma Bankası) gibi uluslararası saygın kurumları barındıran bir özel sermaye fonu olan Taxim Capital'den sağladığı %40 fon desteği ile yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarını ve girişimlerini büyütmeye devam etmektedir.

Son Dakika Haberleri