Beytüllahim'de Noel Bayramı Kutlamaları Başladı

Beytüllahim'de Noel Bayramı Kutlamaları Başladı

Kudüs yakınlarındaki Beytüllahim'de bulunan Yeniden Doğuş Kilisesi ve çevresinde Noel Bayramı kutlamaları başladı.

Beytüllahim'de Noel Bayramı Kutlamaları Başladı

Kudüs yakınlarındaki Beytüllahim'de bulunan Nativity (Yeniden Doğuş) Kilisesi ve çevresinde Noel Bayramı kutlamaları başladı.

Hristiyanlarca Hazreti İsa'nın doğduğuna inanılan kiliseyi ziyaret için dünyanın pek çok yerinden gelen binlerce kişi, sokakları doldurdu.

İsa peygamberin doğduğu yer olarak kabul edilen mağara kovuğuna da giden Hristiyanlar, izdiham yaşanmasına neden oldu. Burada İncil'den çeşitli pasajlar okuyan gruplar, daha sonra kutlamalar için sokaklara dağıldı.

Bir yıl boyunca Noel kutlamalarına hazırlanan çeşitli bando grupları da Beytüllahim sokaklarında "gayda" çalarak yürüyüş yaptı.

Nativity Kilisesi karşısına yerleştirilen dev çam ağacı süslenirken, alana kurulan konser platformunda noel şarkıları seslendirildi.

Öte yandan, Kudüs Latin Patriği Fuad Twal, Nativity Kilisesi'ndeki ilk ayını yöneterek, Hristiyanları kutsadı.

Nativity Kilisesi, Hristiyan dünyasının en önemli kutsal mekanlarından kabul ediliyor. İmparator Konstantinus'un annesi Azize Helena tarafından 338 yıllarında inşa ettirilen kilise, tüm dünya Hristiyanları tarafından ziyaret ediliyor. Daha sonraki yıllarda değişikliğe uğrayan kilise, 6. yy'da İmparator Justinianos tarafından bugünkü biçimiyle yaptırıldı.

Beytüllahim kasabası, Eski Ahit'te çoğu kez "Beytlehem Efrata" ya da "Beytlehem Yahuda" olarak geçiyor. Kitab-ı Mukaddes'in Tekvin (Yaratılış) bölümünde de, Beytüllahim'den, İbrahim peygamberin torunu Yakub'un karısı Rahel'in öldüğü yer olarak söz ediliyor. Rahel'in mezarı, Yahudiler ve Müslümanlar tarafından da ziyaret ediliyor. - Beyt'ul Lahim

Kaynak: AA