Beyrut'un Doğusunda İç Savaş Döneminden Kalma Toplu Mezar İddiası

Beyrut'un Doğusunda İç Savaş Döneminden Kalma Toplu Mezar İddiası

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'un Doğusundaki Jbeyl Kasabasını Trablus Şehrine Bağlayan Otoyol Üzerinde İç Savaş Döneminden Kalma Bir Toplu Mezar Bulunduğu İddia Edildi. Lübnan İç Güvenlik Güçleri'nin Denetiminde Sabah Saatlerinde Başlayan Kazı Çalışmalarında Şimdiye Kadar Bu Yönde Bir Bulguya Rastlanmadığı İfade Edildi.

Beyrut'un Doğusunda İç Savaş Döneminden Kalma Toplu Mezar İddiası

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un doğusundaki Jbeyl kasabasını Trablus şehrine bağlayan otoyol üzerinde iç savaş döneminden kalma bir toplu mezar bulunduğu iddia edildi. Lübnan İç Güvenlik Güçleri'nin denetiminde sabah saatlerinde başlayan kazı çalışmalarında şimdiye kadar bu yönde bir bulguya rastlanmadığı ifade edildi.

Lübnan'ın en gözde turistik beldelerinden Jbeyl'de otoyol üzerinde iç savaş döneminden kalma bir toplu mezar bulunduğu yönünde ihbar alınmasının ardından iş makineleriyle belgeye intikal eden İç Güvenlik Güçleri ekipleri, mezarın bulunduğu iddia edilen yerde 80 metre uzunluğunda bir hendek kazdı. 6 saat boyunca devam eden kazı çalışmaları sonucunda mezar iddiasını doğrular nitelikte bir bulguya rastlanamaması üzerine çalışmalara ara verildi.

Çalışmaları yerinde denetlemek üzere Jbeyl'e gelen muhalefetteki Özgür Bağımsız Cephe milletvekili Abbas Haşim gazetecilere verdiği demeçte, Jbeyl bölgesinde 1975-1990 yılları arasında devam eden iç savaştan kalma birçok toplu mezar bulunduğunu belirterek, bugünkü kazılarda bir bulguya rastlanmamış olmasının, bu bölgede bir toplu mezar bulunmadığı anlamına gelmediği söyledi.

(SA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA