Beyrut Uluslararası Kitap Fuarı 50. Kez Kitap Severlerle Buluştu

Beyrut Uluslararası Kitap Fuarı 50. Kez Kitap Severlerle Buluştu

Lübnanlı Yayıncılar Sendikası ile Arap Kültür Kulübü Tarafından Her Yıl Geleneksel Olarak Düzenlenen Beyrut Uluslararası Kitap Fuarı, Bu Yıl 50. Kez Lübnanlı Kitap Severlerle Buluştu.

Beyrut Uluslararası Kitap Fuarı 50. Kez Kitap Severlerle Buluştu

Lübnanlı Yayıncılar Sendikası ile Arap Kültür Kulübü tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Beyrut Uluslararası Kitap Fuarı, bu yıl 50. kez Lübnanlı kitap severlerle buluştu.

Başbakan Fuat Sinyora'nın kapalı devre televizyon sistemi ile bağlanarak bir konuşma yaptığı fuarın açılış törenine Eğitim Bakanı Halid Kabbani ve çok sayıda Lübnanlı yetkili katıldı. Sinyora konuşmasında, muhalefet tarafından Beyrut şehir merkezinde aylardır devam ettirilen gösterilere atıfta bulunarak, "Bu yıl 50. kez düzenlediğimiz kitap fuarı, ülkedeki siyasi kriz nedeniyle normalinden daha geç başladı. Arap dünyasının kültür merkezi konumunda olan Beyrut, bölgesel hesaplaşmaların odak noktası durumuna düşürülmek isteniyor. Kimsenin bunu yapmasına geçit vermeyiz" diye konuştu.

Fuarın açılış etkinlikleri kapsamında çeşitli yayınevlerine, kültüre yaptıkları katkılardan ötürü ödül verildi.

Lübnan'daki Arap Kültür Kulübü tarafından ilki 1957 yılında düzenlenen Beyrut Uluslararası Kitap Fuarı, Lübnan'ın Arap dünyasında kültürel anlamda oynadığı öncü rol nedeniyle 50 yıldır büyük ilgi görüyor. Tüm Arap dünyasından bu yıl da çok sayıda gazeteci, yazar ve aydının katıldığı fuar, 22 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

(SA-OYK-OYK-OK-D)