Beyrut'ta "Can Pazarı"

Beyrut'ta "Can Pazarı"

İsrail'in Beyrut'a Yönelik Saldırıları Tam Bir Haftadır Sürüyor. Ağırlıkla Şiiler'in Yaşadığı Ve Hizbullah'ın Karargahı Olarak Bilinen Beyrut'un Güneyi İsrail Uçaklarının Hedefinde. Beyrut Alev Alev Yanıyor. Son 6 Günde Başta Sivil Hedefler Olmak Üzere Altyapı Büyük Hasar Gördü. Beyrut'un Bir Çok...

Beyrut'ta

İsrail`in Beyrut`a yönelik saldırıları tam bir haftadır sürüyor. Ağırlıkla Şiiler`in yaşadığı ve Hizbullah`ın karargahı olarak bilinen Beyrut`un güneyi İsrail uçaklarının hedefinde. Beyrut alev alev yanıyor. Son 6 günde başta sivil hedefler olmak üzere altyapı büyük hasar gördü. Beyrut`un bir çok bölgesi büyük bir deprem yaşanmış gibi. Ne yapacağını bilemeyen Lübnanlılar akın akın Suriye ve Türkiye`ye kaçmaya çalışıyor. Sınır kapılarında büyük izdiham yaşanıyor. Özellikle Trablus ve Beyrut`ta yaşayanlar ile çok sayıda turist ülkeden Suriye sınırına doğru akın ediyor. Hala Beyrut`tan çıkamayanlar ise havaalanı İsrail füzeleri ile tamamen tahrip edildiği için deniz yolu ile ülkeden ayrılmaya başladı.

BATILI ÜLKELER VATANDAŞLARI İÇİN DEVREDE

İsrail Lübnan`ı savaş gemileri ile denizden de abluka altına almıştı. Ancak Hizbullah`ın bir İsrail gemisine yaptığı füze saldırısının ardından savaş gemileri kıyıdan uzaklaşarak gözle görülmeyecek bir bölgeye çekildiler. Bu arada çeşitli ülkelerin Beyrut büyükelçilikleri devreye girerek ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlarına yardımcı olmaya çalışıyor.

İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ BULUŞMA NOKTASI VERDİ

İsveç Büyükelçiliği de duyurular yaparak vatandaşlarını daha önceden belirlenen bir yerde bir araya getiriyor. Buraya getirilen otobüslere binen İsveçliler`in bir kısmı kara yoluyla bir kısmı da feribotlarla ülkeden ayrılmaya çalışıyor. İngiltere, İsveç ve Fransa vatandaşlarını aldırmak üzere feribot gönderen ülkeler arasında.

OTOBÜSLERE BİNMEK İSTEYENLER YUMRUK YUMRUĞA KAVGA ETTİ

Feribotların bir kısmı Kıbrıs Rum kesimine, bir kısmı Suriye`ye ve Türkiye`nin Mersin Limanı`na yönlendirildi. Ailelerini kurtarmaya çalışan Lübnanlı erkekler arasında yaşanan sert tartışmalar sonucu önce kadınlar ve çocuklar otobüslere alındı, daha sonra ise erkekler araçlara bindi. Otobüslere binmek isteyenler arasında zaman zaman yumruk yumruğa kavgaya varan şiddetli tartışmalar da yaşandı.

ARAÇLARA BİNEMEYEN ANNELER, BEBEKLERİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR

Kendilerini otobüslere binme mücadelesinin içinde bulan bazı genç anneler, araçlara binemeyeceklerini anlayınca hiç değilse bebeklerini gönderebilmek için birbirlerini ezdi. Kız kardeşinin bebeğini otobüse bindiren Lübnanlı bir genç kadın ise, yaşadıkları zorluklar nedeniyle öfkesini gözyaşları içinde dile getirdi. Otobüslere binmeye çalışanlar arasında, iç savaş döneminde ülkeden ayrılarak yeniden Beyrut`a dönen Lübnan asıllı İsveç vatandaşları da vardı. Tekrar pasaportunu taşıdıkları İsveç`e kaçmak zorunda kalan ailelerin üyeleri ağlayarak birbirine sarıldı.

AİLESİ YILLAR ÖNCE SAVAŞTAN KAÇAN JUDY ASLAN TATİLE GELMİŞTİ

18 yaşındaki Judy Aslan da yaşananlardan en çok etkilenenler arasındaydı. Sık sık gözyaşı döken Aslan`ın ailesi yıllar önce patlak veren iç savaş sırasında Lübnan`dan kaçarak İsveç`e yerleşmiş. Kendisi de İsveç`te doğmuş. Ancak çatışmalar sona erdikten sonra her yıl mutlaka tatil için Beyrut`a gelmeye devam etmişler. Ama Beyrut tatillerinde yeniden ülkeyi cehenneme çeviren bombalarla karşılaşmışlar. Savaşın kendisini çok korkuttuğunu söyleyen Judy, ülke gerçekleri ile yüzleştiğini söylüyor: ¨Ben yurt dışında doğdum. Ailem yıllar önce Lübnan`dan ayrılmış. Ancak iç savaş bittikten sonra her yıl tatil için geliyorduk. Savaş benim için bu ülkede sadece tarihin bir parçasıydı. Ancak İsrail`in saldırılarının ardından yaşananlar bana ülkemin gerçeklerini gösterdi¨.

HASTANELER DOLUP TAŞIYOR

Bütün bunlar olup biterken füze saldırılarından yaralı olarak kurtarılanlar da Beyrut`taki hastanelere getiriliyor. Doktorlar bombardımanlar sonucunda yaklaşık 600 kişinin ağır şekilde yaralandığını ifade ediyor.

Kaynak: DHA