Beyrut: Norveç Dışişleri Bakanı Stoere'un Lübnan Temasları

Beyrut: Norveç Dışişleri Bakanı Stoere'un Lübnan Temasları

Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stoere, Lübnan'daki Barışı Korumak ve Lübnan'ın Tekrar Yapılandırılmasıyla İlgili Olarak Üst Düzey Yetkililerle Görüşmek Üzere Beyrut'a Geldi.

Beyrut: Norveç Dışişleri Bakanı Stoere'un Lübnan Temasları

Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stoere, Lübnan'daki barışı korumak ve Lübnan'ın tekrar yapılandırılmasıyla ilgili olarak üst düzey yetkililerle görüşmek üzere Beyrut'a geldi.

Norveç'in Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından alınan 1701 sayılı kararı desteklerini belirtmek için Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen Norveç Dışişleri Bakanı Stoere, BM tarafından 14 Ağustos'ta yapılan barış anlaşmasını, Lübnan hava sahasına girerek ihlal eden İsrail'i kastederek, "BM'nin 1701 sayılı kararının kara, hava ve deniz her türlü ihlalini kınıyoruz" dedi.

Suriye'den Beyrut'a geçen Stoere'nin Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve Dışişleri Bakanı Fevzi Sallukh'ın yanı sıra Norveç'in Beyrut Büyükelçiliği'ni de ziyaret etmesi de beklenmekte. Norveçli bir diplomat, Stoere'un Lübnan'daki politik durum ve yeniden yapılandırma konuları hakkında görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

Norveç, UNIFIL'e 100 kadar personel desteğinin yanı sıra, insani yardımlar ve petrol temizleme çalışmaları için ilk aşamada 23 milyon dolarlık acil yardım göndermişti.

Kaynak: İHA