Beyrut: Nasrallah'ın İsrail'e Karşı Tarihi Zafer İlan Etmesi

Beyrut: Nasrallah'ın İsrail'e Karşı Tarihi Zafer İlan Etmesi

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, İsrail'in Lübnan'a Karşı Başlattığı Savaşın Sona Ermesinden Sonra İlk Defa Ortaya Çıkarak, Beyrut'un Güney Mahallesi Dahiye'de Yüz Binlerce Kişiye Hitap Etti ve İsrail ile ABD'ye Meydan Okudu.

Beyrut: Nasrallah'ın İsrail'e Karşı Tarihi Zafer İlan Etmesi

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail'in Lübnan'a karşı başlattığı savaşın sona ermesinden sonra ilk defa ortaya çıkarak, Beyrut'un güney mahallesi Dahiye'de yüz binlerce kişiye hitap etti ve İsrail ile ABD'ye meydan okudu.

Lübnan'a karşı savaş açan, perde ardındaki gerçek gücün aslında ABD olduğunu savunan Nasrallah, savaş sırasında İsrail ile ABD arasında bir hava yardım köprüsü kurulduğunu ve Washington Yönetimi'nin, silah ve mühimmat desteğinin yanısıra, 1 ay boyunca sürekli 'ek süre' tanıyarak İsrail'e büyük destek verdiğini iddia etti. Nasrallah, "Unutmayın ki bu savaş, her yönüyle ABD'nin açtığı bir savaştı. Amerikalılar silah verdi, süre üstüne süre tanıdılar. İsrailliler zayıf düştüğü zaman da bitirdiler. Savaşı bitirmelerinin nedeni ne Lübnan, ne de hayatını kaybeden çocuklardı. Sadece İsrail'in çıkarı öyle gerektirdiği için bitirdiler" dedi. İsrail'e karşı tarihi ve stratejik bir savaş kazandıklarını ifade eden Nasrallah, "Savaşı durduran önce Allah, sonra sizin evlatlarınız ve bu vefakar halktır. Eğer zafer kutlamayı hak eden birisi varsa, o da burada toplanan sizlersiniz" diye konuştu.

Lübnan'da İsrail'e karşı verilen mücadelenin, ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice tarafından ilan edilen "Yeni Ortadoğu" projesini suya düşürdüğünü söyleyen Hizbullah lideri, Arap dünyasına da sert eleştiriler yöneltti. Arapların, sahip oldukları petrol gücünü gerektiği gibi kullanmamalarından yakınan Nasrallah, "Halka gösteri yapmaya izin vermezsiniz. Petrolü kullanmazsınız. Filistin'e destek vermezsiniz. Bunların hepsini de Condoleezza Rice için yaparsınız" diye tepki gösterdi.

Lübnan direnişinin savaş boyunca verdiği mücadeleyi ve sonrasında elde ettiği zaferi kimi Lübnanlı çevrelerin küçümsediğini söyleyen ve bu çevrelerin, Hizbullah'ın silahlarından arınması için başka bir savaşa umut bağladığını söyleyen Nasrallah, sözlerini, "Gidin İsrail medyasına bakın. Yediot Ahronot Gazetesi'nde bugün yayımlanan kamuoyu yoklamasında, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in popülaritesinin yüzde 7'ye, Savunma Bakanı Amir Perez'in ise yüzde 1'e gerilediği açıklandı. İşte zafer budur. Bizim silahsızlanmamız için başka bir savaşa umut bağlayanları Tzipi Livni'ye havale ediyorum. Hepiniz tanıyorsunuz değil mi Livni'yi? Ona sorun da, Hizbullah'ın güç kullanılarak silahsızlandırılamayacağını bir kez de ondan dinleyin" şeklinde sürdürdü.

Hizbullah'ın elinde 20 binin üzerinde füzenin bulunduğunu söyleyen Hasan Nasrallah, örgütün savaş sonrası ateşkes döneminde eski askeri gücüne yeniden kavuştuğunu belirtti. Nasrallah, "Bugün, 22 Eylül 2006 tarihinde, hiçbir zaman olmadığımız kadar güçlüyüz. 12 Temmuz öncesinden de daha güçlüyüz. Hesaplarını Hizbullah direnişinin zayıflamasına bağlayanlar sevinmesinler" ifadelerini kullandı.

Güney Lübnan'da konuşlandırılmaya başlanan uluslararası gücün görevinin, Lübnan Ordusu'na destek vermek olması gerektiğini söyleyen Hizbullah lideri, "İlk günden beri uluslararası gücü memnuniyetle karşıladığımızı söyledik. Bugün bunu bir kez daha tekrar ediyorum. Ancak UNIFIL, görev kapsamı dışına çıkmasın. Hizbullah aleyhine casusluk yapmaya kalkışmasın" diyerek sözlerini tamamladı.