Beyrut: İtalya Dışişleri Bakanı D'alema Lübnan Temaslarını Tamamladı

Beyrut: İtalya Dışişleri Bakanı D'alema Lübnan Temaslarını Tamamladı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'alema, Lübnan'da Yaşanan Siyasi Krizin Aşılabilmesi İçin Bir Araya Geldiği Lübnanlı Yetkililere, İhtilaflı Konuların Çözümü İçin Bir Orta Yol Bulunmasını Telkin Ettiğini Söyledi.

Beyrut: İtalya Dışişleri Bakanı D'alema Lübnan Temaslarını Tamamladı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'alema, Lübnan'da yaşanan siyasi krizin aşılabilmesi için bir araya geldiği Lübnanlı yetkililere, ihtilaflı konuların çözümü için bir orta yol bulunmasını telkin ettiğini söyledi.

Günü birlik resmi bir ziyaret için geldiği Lübnan'daki temasları sonrasında akşam saatlerinde Uluslararası Refik Hariri Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen İtalya Dışişleri Bakanı D'alema, Lübnan'da yaşanan siyasi krizden endişe duyduğunu söyleyerek, Lübnan hükümeti ve halkıyla olan dayanışmasını göstermek amacıyla Beyrut'a geldiğini söyledi. İtalya'nın, Lübnan'ın yeniden yapılandırılması ve bu ülkede istikrarın sağlanması amacıyla verdiği taahhütleri yerine getireceğini ifade eden D'alema, siyasi krizin çözümlenmesi için temaslarda bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın çalışmalarını desteklediğini söyledi.

Bir gazetecinin, Suriye'nin bölgedeki rolü hakkında yönelttiği soru üzerine D'alema, uluslararası toplumun Suriye'den beklentilerinin 3 ana başlık altında toplandığını söyledi. Dalema, "Bunlardan biri Irak'ta istikrarın sağlanması için Suriye'nin işbirliği yapması, Şam yönetiminin Filistin'de ulusal birlik hükümeti kurulması çabalarını desteklemesi ve Lübnan Hükümeti'ni düşürmek için bulunduğu girişimlerden vazgeçmesi" diye konuştu.

D'alema, Suriye'nin Lübnan'ın egemen bir ülke olduğunu kabul etmesi ve Refik Hariri suikastı yargılaması için uluslararası mahkeme kurulmasını desteklemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA