Beyoğlu'nda Kent Estetiğini Bozan Tabela ve Tenteler Sökülüyor

Beyoğlu'nda Kent Estetiğini Bozan Tabela ve Tenteler Sökülüyor

Beyoğlu Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü'ne bağlı Kentsel Tasarım Atölyesi'nin Beyoğlu sokaklarındaki görüntü kirliliği oluşturan, estetiği bozan tabela ve tenteler sökülüyor.

Beyoğlu'nda Kent Estetiğini Bozan Tabela ve Tenteler Sökülüyor

İstiklal caddesinde ve bu caddeye bağlı 83 ara sokakta, Galip Dede ve Yüksek Kaldırım caddesinde uygulama devam ediyor

İstanbul'un merkezi, herkesin göz bebeği olan Beyoğlu'nun yalnız İstiklal caddesini hergün 2 milyon insan kullanıyor. Buna tüm ilçe genelini ilave ettiğinizde ortaya çıkan rakam oldukça yüksek. Hal böyle olunca, kültürün, sanatın ve turizmin merkezi olan, tarih boyunca bünyesinde farklı, dinleri, dinleri, kültürleri barındıran Beyoğlu'nun güzelliğini korumak önem arz ediyor.

Kentsel Tasarım Atölyesi Kent Estetiğini Koruyor
Beyoğlu'nun tarihten gelen dokusunu korumak, tüm mekanlarıyla, sokakları, caddeleri ve her bir binasıyla daha yaşanır bir Beyoğlu'na hayat vermek için çalışan Beyoğlu Belediyesi bu gerçekten yola çıkarak bir kentsel tasarım atölyesi kurdu. Beyoğlu Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü'ne bağlı Kentsel Tasarım Atölyesi çalışmalarını aralıksız yürütüyor. Beyoğlu'nun güzelliğine güzellik katan, Beyoğlu'ndaki kamusal alanların yaşam kalitesini artırmak için projeler üreten atölye 4 mimar, 1 şehir plancısı, 2 restoratör ve 1 inşaat teknisyeninden oluşuyor.

Beyoğlu'ndaki kamusal alanların fiziki yapısının iyileşmesine yönelik araştırma ve düşünce üreten, bu düşüncelerin gerçekleşmesi için çalışan kentsel tasarım atölyesi binaların cephelerine yönelik yenileme ve düzenleme çalışmalarını da yürütüyor. Beyoğlu sokaklarındaki uygun olmayan tabela, klima, tenteler sökülerek tarihi dokusu gölgelenen binalar restore ediliyor. Böylece, ilçe sakinleri görsel zenginlik kazanan bir ilçede yaşamanın ayrıcalığını yaşıyor. Bugüne kadar bir kısmı belediye, bir kısmı işletmeler tarafından olmak üzere toplam 812 adet görüntü kirliliği yaratan tabela, kaldırıldı. Yerine yeni uygulamalar yaptırılmaya devam ediyor.