Beyaz Saray: Türkiye'nin Kayıp Askerlerini Arama Hakkı Var

Beyaz Saray: Türkiye'nin Kayıp Askerlerini Arama Hakkı Var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush'un 5 Kasım Pazartesi Günü Görüşeceklerini Açıklayan Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Terör Örgütü PKK Sorununa Değinirken, Türkiye'nin Kayıp Askerlerini Aramaya Hakkı Olduğunu Söyledi.

Beyaz Saray: Türkiye'nin Kayıp Askerlerini Arama Hakkı Var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush'un 5 Kasım Pazartesi günü görüşeceklerini açıklayan Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, terör örgütü PKK sorununa değinirken, Türkiye'nin kayıp askerlerini aramaya hakkı olduğunu söyledi.

Dana Perino, ''Türkiye, halkını korumak ve askerlerine saldırılmamasını istiyor. Halen 8 askerleri kayıp ve Türkler'in, bu askerlerini aramaya hakkı var. Başkan (Bush), görüşmede Türkler'e itidal, hareketlerinin sınırlı olmasını ve Iraklılar ile diyaloğu sürdürmelerini tavsiye edecek, çünkü sonuçta iki komşunun, sorunun çözülmesi için birlikte çalışmaları gerekiyor'' dedi.

Perino, Bush'un, terör örgütü PKK konusunda ABD'nin doğrudan eylemini önerip önermeyeceğinin sorulması üzerine, ''Toplantı gerçekleşsin, size söylerim'' yanıtını verdi.

Perino, Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyaretinin, iki ülke arasındaki önemli ilişkiyi, dostluğu ve ittifakı gösterdiğini belirterek, görüşmede terör örgütü sorununun yanısıra Afganistan, Irak, Lübnan ve geniş Ortadoğu'da barış ve istikrarın ilerletilmesinin ve Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ABD'nin verdiği desteğin de ele alınacağına işaret etti.

Kaynak: AA