Beyaz Saray Sözcüsü: "Irak'a Müdahale Olasılığı Varsayıma Dayalı"

Beyaz Saray Sözcüsü: "Irak'a Müdahale Olasılığı Varsayıma Dayalı"

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Türkiye'nin Irak'a Sınır Ötesi Operasyonu Olasılığı Konusunda, "Varsayıma Dayalı" Olduğu İçin Yorum Yapmayacağını Söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü:

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Türkiye'nin Irak'a sınır ötesi operasyonu olasılığı konusunda, "varsayıma dayalı" olduğu için yorum yapmayacağını söyledi.

Parino, düzenlediği günlük basın toplantısında, terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye'nin Irak'a bir sınır ötesi operasyon gerçekleştirme ihtimalinin yükseldiği yönündeki bir soru üzerine, şu yanıtı verdi:

''Biz, Türkiye'nin, kuzey Irak'taki terörist faaliyeti durdurma ihtiyacının karşılanmasını eskiden beri destekledik. Irak hükümeti de bu anlayışta. 28 Eylül'de Türkler ve Iraklılar terörizme karşı işbirliği içinde çalışmak için bir araya geldi. Biz, bütün bu çabaları destekliyoruz. Bana göre, müdahaleden bahsetmek varsayıma dayalı. Bu konuda yorum yapmayı reddediyorum.''

Perino, Irak içine bir müdahalenin ABD için endişe kaynağı olup olmadığı yönündeki soruya, ''Türklerle ve Iraklılarla işbirliği içinde, PKK'nın durdurulmasına, bu şiddetin sadece Türkleri değil Iraklıları da tehdit etmesine son verilmesine yoğunlaşmalıyız. Irak hükümeti, bu meselede Türklerle el ele çalışmakta kararlı'' yanıtını verdi.

PKK'yı durdurmak için ABD'nin Türkiye ile işbirliği konusundaki bir soruya karşılık Perino, bu konuyla ilgili ayrıntılar hakkında yorum yapmak istemediğini belirtti ve ''Size şunu söyleyebilirim. Herhangi bir terörist faaliyetin veya teröristin bulunmasına kadar uzanacak şekilde, bu (terörist) faaliyetlerin durdurulması için gereken bilgiyi sağlıyoruz'' dedi.