Beyaz Saray: "Bali Anlaşması'nda Ciddi Kaygılarımız Var"

Beyaz Saray: "Bali Anlaşması'nda Ciddi Kaygılarımız Var"

Beyaz Saray, Endonezya'nın Bali Kentinde Düzenlenen BM İklim Konferansının Küresel Isınmayla Mücadele İçin 2009'a Kadar Yeni Bir Anlaşmanın Hazırlanması Kararıyla Sona Ermesinin Ardından, Anlaşmanın Bazı Noktaları Konusunda Ciddi Kaygıları Bulunduğunu Açıkladı.

Beyaz Saray:

Beyaz Saray, Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen BM iklim konferansının küresel ısınmayla mücadele için 2009'a kadar yeni bir anlaşmanın hazırlanması kararıyla sona ermesinin ardından, anlaşmanın bazı noktaları konusunda ciddi kaygıları bulunduğunu açıkladı.

Kalkınmakta olan ülkelerin daha fazla taahhütte bulunmasına vurgu yapılan Beyaz Saray açıklamasında, kabul edilen yeni yol haritasının olumlu yönleri bulunduğu da belirtilerek, "Kalkınmakta olan başlıca ekonomiler de harekete geçmelidir" denildi.

Saatler süren müzakerelerin yapıldığı konferansta kabul edilen ve Kyoto Protokolü'nün yerini alacak yeni anlaşma için iki yıl sürecek müzakerelerin çerçevesini çizen "Bali Yol Haritası" üzerindeki tartışmalar, büyük oranda ABD'nin gösterdiği direnç nedeniyle sık sık kopma noktasına gelmiş, ancak uluslararası baskılar karşısında ABD, son anda destek vermek durumunda kalmıştı.

Anlaşma, sera etkisi yaratarak iklim değişikliğine yol açan gazların salımının kontrol altına alınmasında yükümlülüklerin yerine getirilmesini ve yeni bir mücadele stratejisi belirlenmesini amaçlıyor.