Beşparmak Dağları Haberleri

Beşparmak Dağları haber, Beşparmak Dağları son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Beşparmak Dağları - 15.11.2013
Bağımsızlığın 30. Yıl Dönümünde Kıbrıs Gazileri Anlatıyor
Helikopterlerle Kıbrıs'ın Kırlı bölgesine indiklerini anlatan Ordu, "İlk sabah indiğimizde kuş sesinden başka bir şey yoktu. Esas harekat saat 9 sıralarında başladı. Beşparmak Dağları'nda yoğun çatışma oldu" dedi.
Beşparmak Dağları - 13.11.2013
Bağımsızlığın 30. Yıl Dönümünde Kıbrıs Gazileri Anlatıyor
Ailesine öldü haberi gitmiş Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Yunus Coşkun da AA muhabirine yaptığı açıklamada, harekat sırasında ailesine öldüğüne ilişkin haber verildiğini anlatarak, "Annem bunu duyar duymaz ağlaya sızlaya yalın ayak askerlik şubesine gelmiş. Bir Yunus Coşkun daha vardı Karslı. 'Odur, o değildir' bakmışlar cenazeye sonra ben olmadığımı anlayıp rahatlamışlar. Ondan 1 ay sonra bana sigara verdiler. Sigaranın kağıdına, 'Anneciğim, babacığım iyiyim, selam eder, ellerinizden öperim, beni düşünmeyin' yazdım. O mektup nasıl geldiyse İzmit'e ulaşmış. O olay beni çok etkilemişti" şeklinde konuştu.   Rum askerlerin Beşparmak Dağları'nın sırtlarında Doğruyol bölüğündeki Atatürk büstünü ters çevirerek kurşuna dizmesinden çok etkilendiğini hatırlatan Coşkun, şunları anlattı:     "İstihbaratımıza göre, telsizci Rumlar'dan kız alıp vermiş.
Beşparmak Dağları - 28.09.2013
Kıbrıs Gazileri Hasret Giderdi
Yardımcı, gazetecilerin bir sorusu üzerine, Beşparmak Dağları'na çıkan tankla ilgili bir çok kaynakta yanlış bilgiler ve yalan haberler bulunduğunu da ifade etti.
Beşparmak Dağları - 11.07.2013
Çevre Duyarlılığı ile Zirve Tırmanışı Yapacaklar
Dağcılık İhtisas Spor Kulübü Başkanı Aksoy "Beşparmak Dağları'ndaki tahribatı ile Bafa Gölü'ndeki kirliliğe dikkat çekmek istiyoruz." dedi.
Beşparmak Dağları - 29.05.2013
Latmos Çalıştayı Kuşadası'nda Yapıldı
Beşparmak Dağları'nda (Latmos), Neolitik Dönem'den Osmanlı Dönemi'ne kadar devam eden süreç içinde, günümüze kadar korunarak gelen tarihsel miraslar ve jeolojik kaya yapılarının korunmasına yönelik EKODOSD tarafından bir çalıştay düzenlendi.
Beşparmak Dağları - 22.05.2013
39 Yıl Önce Savaştıkları Toprakları Yeniden Görecekler
Kıbrıs gazisi Nuri Özçelik ise geziyi düzenleyenlere teşekkür ederek, şöyle devam etti: "Bu anlatılamayacak bir duygu. Çıkarma yaptığımız yer, savaştığımız yer, yanımızda şehit düşen arkadaşlarımız, onların hepsini hatırlayacağız tabii ki. Beşparmak Dağları, Girne, Güzelyurt bunların hepsi programda var.
Beşparmak Dağları - 18.05.2013
Latmos Dağı'nı Kurtaracak Çalışma
Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Aydın Arkeoloji Müzesi uzmanları, dünyada örneklerine az rastlanan kaya resimlerinin yer aldığı Aydın ile Muğla il sınırları içindeki tarihteki adı 'Latmos' olan Beşparmak Dağları'nın...
Beşparmak Dağları - 17.05.2013
Taş Devrine Ait Düğün Resimleri Bulundu
Bulunan kaya resimlerinin, meslektaşı Anneliese Peschlow'un Beşparmak Dağları'nda tespit ettiği örneklerle çağdaş olduğunu belirten Prof.
Beşparmak Dağları - 12.05.2013
Alman Bilimkadını, Kaya Resimlerini İnceledi
Çine İlçesi'ne bağlı Sağlık Köyü yakınlarında Gökbel Dağı'nın kuzey yamaçlarında Prof. Dr. Neşe Atik tarafından geçen hafta Tarih Öncesi Dönem'e ait bir kaya resmi tespit edildi. 1994 yılından bu yana Beşparmak Dağları'nda prehistorik resimler üzerine çalışan ve bugüne kadar 172 resim tespit eden EKODOSD Derneği onursal üyesi Dr.
Beşparmak Dağları - 04.05.2013
Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa'nın Okuduğu Kur'an-I Kerim Milli Arşivde
KKTC'nin turizm başkenti olarak bilinen Girne, barındırdığı tarihi ve turistik değerlerin yanı sıra çok önemli bir kuruma da ev sahipliği yapıyor. Geniş bir bahçe içinde ve asırlık ağaçların gölgesinde yer alan bu kurum, KKTC Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi. Kıbrıs'ta yaşayanların ve yaşananların belgelerini düzenleyerek en iyi şekilde muhafaza etme ve istendiğinde hizmete sunma amacı ile 1971 yılında kurulan arşiv, 1974 Barış Harekatından sonra daha emniyetli olabileceği gerekçesiyle Beşparmak Dağları'nın arkasında yer alan Girne'ye taşınmış.
Beşparmak Dağları - 01.05.2013
KKTC'de 1 Mayıs Piknik Alanlarında Kutlandı
Kıbrıslı Türkler, öğle saatlerine doğru piknik alanlarına ve deniz kenarlarına akın etti. İktidardaki Ulusal Birlik Partisi de (UBP), 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı dolayısıyla Boğaz Piknik Alanı'nda 1 Mayıs Pikniği düzenledi. Piknik alanları içinde en rağbet gören yer Girne'nin Beşparmak Dağları'nın eteğinde yer alan yeşillik alan olurken, Ulusal Birlik Partisi'nin gençlik kolları da burada geniş katılımlı bir piknik düzenledi.
Beşparmak Dağları - 01.05.2013
Aydın'da 7 Bin 500 Yıllık Kaya Resimleri
Beşparmak Dağları, Bafa Gölü çevresi, Muğla'nın Milas İlçesi ile Aydın'ın Koçarlı ve Söke İlçeleri'nde bulunan ve son yıllarda dünyada bir ilgi odağı oluşturan kaya resimlerinin benzerleri Çine'nin Sağlık Köyü, Asarkuyu Kestanelik Mevkisi'nde rastlandı.
Beşparmak Dağları - 30.04.2013
CHP Grup Toplantısı…(2)
Başbakan Erdoğan'ın İnönü, Ecevit ve Demirel'in arkasından hakaret ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Recep Tayyip Erdoğan; milleti kandırıyorsun, sen çıkıp millete 'ben kul hakkı yemedim' diyemezsin. Derse alnını karışlarım. CHP olarak bizim bir anlayışımız var, geçmişte bu ülkeye hizmet eden herkesi minnetle anarız. CHP olarak insani görevimiz. Kimsenin arkasından kötü söz söylememeye özen gösteririz. Bu ne yapıyor, Müslüman ya, ölen kişilerin arkasından hakaret ediyor. İnönü'ye, Ecevit'e hakaret ediyor. Şimdi Süleyman Demirel'e de hakaret ediyor. İnsanda biraz aile terbiyesi olur, ağzından çıkanı kulağı duyar insanın. Bu kadar ahlaksız bir söylemi Başbakan'ın ağzından dinlemek beni rencide ediyor. İnsanda biraz terbiye olur. Terbiye sınırlarını zorlamaz. Hesaplaşacaksan, adam gibi gel karşıma hesaplaşalım. Ne yaptı İnönü, ne yaptı Ecevit. Bülent Ecevit 'milliyetçiliği biz Beşparmak dağlarına yazdık, Afyon tarlalarına yazdık, Ege'nin derin sularına yazdık' diyor.
Beşparmak Dağları - 30.04.2013
CHP TBMM Grup Toplantısı
Ne yaptı İnönü, Bülent Ecevit- Bülent Ecevit, 'Milliyetçiliği biz Beşparmak Dağları'na yazdık, Ege'nin derin sularına yazdık' diyor.
Beşparmak Dağları - 18.04.2013
Gaziler Gençlerle Buluştu
Gençlik Merkezi faaliyetine katılan gençler Kore Yarımadasında bulunan Kunuri'den başlayıp Kıbrıs'ın Beşparmak Dağlarına uzanan bir coğrafyada Kahraman Gazilerin anılarına ortak oldular.
Beşparmak Dağları - 15.04.2013
Söke'de 5. Karakaya Şenlikleri Düzenlendi
Şenlikte Söke Belediyesi Halk Oyunları ve Kuşadası Halk Dansları Eğitim Derneği ekipleri, Anadolu coğrafyasının çeşitli yörelerinden oyunlar sergiledi. Beşparmak Dağları'nın kuzey bölgesindeki köylerden Karakaya, Avşar, Serçin, Yeşilköy, Güneyyaka, Güzeltepe, Karacahayıt, Kisir, Bağarcık ve Çavdarlılar ise kendi ürünlerini açtıkları stantlarda sattı.
Beşparmak Dağları - 15.04.2013
Kaya Resimlerine Şenlikli Tanıtım
Söke'ye bağlı Karakaya Köyü'ndeki Göktepe Kaya Sığınağı'nda 8 bin yıl önce çizilen kaya resimlerini korunması ve tanıtılması amacıyla muhtarlığın, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile dün düzenlediği şenlik, Beşparmak Dağı, Kavalan Mevkisi'nde gerçekleştirildi. Şenliğe Ayın Vali Yardımcısı Celal Ulusoy, Aydın Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer, Söke Belediye Başkanı CHP'li Necdet Özekmekçi ve ABD ile Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden davetlilerle yaklaşık 4 bin kişi katıldı. 8 bin yıl önce olduğu gibi etkinliğe katılanlar, Beşparmak Dağı'nın dört bir yanından şenlik alanına akın etti. Söke Belediyesi Bandosu konser, Halkoyunları Ekibi ise Zeybek gösterisiyle şenliğe renk kattı. Şenlikte, Kuşadası Halk Dansları Eğitim Derneği, Anadolu coğrafyasının birbirinden güzel farklı yörelerin oyunlarından örnekler sunarken, yerel şarkıcılar da müzik ziyafeti çekti. Karadeniz Yayla Şenlikleri'ni aratmayan etkinlikte Avşar, Serçin, Yeşilköy, Güneyyaka, Güzeltepe, Karacahayıt, Kisir, Bağarcık, Çavdar köyleri, kendi ürünlerini sattıkları stantlar açtı. Ayrıca, Beşparmak Dağları'nın doğal ve kültürel zenginlikleri EKODOSD tarafından hazırlanan poster sunumlarıyla konuklara tanıtıldı.
Beşparmak Dağları - 15.04.2013
Söke'de Beşparmak Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği Yapıldı
Şenliklere Beşparmak Dağları'nın köyleri, beldeleri, Aydın, Söke, Kuşadası, Didim, Milas ve İzmir'den, Avrupa'dan, Amerika'dan gelen 4 Bin'e yakın konuk katıldı.
Beşparmak Dağları - 27.03.2013
Söke Arap Avlusu Manastırı Talan Edildi Arap Avlusu Manastırı Talan Edildi Aydın ve Muğla İl...
-EKODOSD Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk İnanç ile röp.-Çoban Yusuf Bilir ile röp.
Beşparmak Dağları - 27.03.2013
Arap Avlusu Manastırı Talan Edildi
Arap Avlusu Manastırı, Beşparmak Dağları'ndaki manastırlar içinde ulaşılması çok zor olan, vahşi ve sarp kayalıklarla çevrili en görkemli manastır olarak kabul ediliyor.
Beşparmak Dağları - 11.03.2013
Söke Kadın Meclisinden Maden Ocaklarına Tepki
Söke Kadın Meclisi, Beşparmak Dağları'ndaki doğa katliamının durmasını istiyor.
Beşparmak Dağları - 26.02.2013
KKTC'de Kansere Karşı Orkide Yürüyüşü
KKTC'de 10'uncu Orkide Yürüyüşü, Beşparmak Dağlarında gerçekleştirildi.
Beşparmak Dağları - 24.02.2013
Güney Kıbrıs'ta İkinci Tur "Başkanlık" Seçimi
Vatandaşların sandık başına gittiğinde, geçmişte yaşananları ve Beşparmak Dağları'nı unutmamalarını isteyen Malas, "Bugün, yarısı işgal altında bulunan bir ülkenin vatandaşları olarak karar veriyoruz.
Beşparmak Dağları - 17.02.2013
Güney Kıbrıs'taki "Başkanlık" Seçimi
GKRY'nin içerisinde bulunduğu krizin, tarihindeki en büyük kriz olmadığını ifade eden Hristofyas, "Bu en büyük kriz değil. Birileri maalesef bunu unutmak istiyor" dedi. Hristofyas, her sabah Beşparmak Dağları'na günaydın derken eskiyi hatırladığını belirterek, "Sandık başına her gittiğimde, Beşparmak Dağları'na selam vererek, elimi kalbime koyuyorum ve direniş, demokrasi ve ilerlemeye oy kullanıyorum.
Beşparmak Dağları - 23.01.2013
Baydar'dan Nazilli, Söke ve Kuşadası'na Tematik Üniversite Teklifi
Söke'de kurulacak Milet Sosyal Bilimler ve Doğa Bilimleri Üniversitesi'nin Beşparmak Dağları'nın zengin bitki örtüsü ve uygun iklim koşullarının bölgedeki tarımsal çeşitliliği arttırması değerlendirileceğini, bölgenin bu özelliğinin turizm ile iç içe geçmiş olması doğa araştırmaları ve turizmi için bir fırsat yaratacağını belirten Baydar, Üniversitenin Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Hukuk, İletişim, Güzel Sanatlar Fakülteleri, Konservatuar, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri ve Thales Felsefe Enstitüsü'ne sahip olacağını ifade etti.
Beşparmak Dağları - 21.01.2013
Büyük Menderes Taştı, Söke Ovası Su Altında Kaldı
Son günlerde Büyük Menderes havzasına mevsim normallerinin üzerinde düşen yağış, nehrin bu kış da taşmasına sebep oldu. Geçen hafta yatağından yavaş yavaş taşan Büyük Menderes, hafta sonu Kalçık, Karaatlı, Burunköy, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantlar ovalarını su altında bıraktı. Beşparmak Dağları'ndan yan derelerle taşıdığı suyu Büyük Menderes'le buluşturan Bağarası Sarıçay Deresi de taşarak, kenarlarındaki koruyucu setlere hasar verdi.
Beşparmak Dağları - 18.01.2013
Eşeklere Misafirhane
Aydın'ın Söke İlçesi'ne bağlı Kisir Köyü Muhtarı, Beşparmak Dağları'ndaki eşeklere misafirhane için harekete geçti.
Beşparmak Dağları - 09.01.2013
Kar Yağışı KKTC'yi Etkisi Altına Aldı
KKTC'de hava sıcaklığı dün gece sıfırın altında 1 derece olarak ölçülürken Beşparmak Dağları kar ile kapladı.
Beşparmak Dağları - 09.01.2013
Kıbrıs'a da Kar Yağdı
Türkiye'de etkili olan kar yağışı etkisini KKTC'de de hissettirdi. Girne bölgesinde bulunan Beşparmak Dağları, dün gece başlayan kar yağışıyla beyaza büründü.
Beşparmak Dağları - 08.01.2013
Göktürk-2'den İlk Görüntüler
Görkemli bir törenle uzaya fırlatılan Göktürk-2 ilk görüntüleri geçti. Henüz kanatları tam açılmayan ve test çalışmalarına devam eden Göktürk-2, Beşparmak Dağları'ndaki KKTC Bayrağı ile Dubai'nin ünlü Palmiye Adası'nın görüntülerini net bir şekilde çekerek merkeze ulaştırdı.
Beşparmak Dağları - 28.12.2012
Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması
Uydunun Irak-Türkiye sınırındaki hareketliliğe ilişkin görüntüler gönderip göndermediği sorusuna karşılık Arınç, "O tarafa yönlendirilmiş midir onu bilemiyorum. Mevcut fotoğraflarda Kıbrıs Beşparmak Dağları'ndaki bayrağı görebildik.
Beşparmak Dağları - 27.12.2012
"Başbakan'a Hürmette Kusur Etmem"
Bülent Arınç, 32. Gün programında Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Beşparmak Dağları Haberleri | Beşparmak Dağları Haber - Haberler - Sayfa 6 - Beşparmak Dağları haberleri, son dakika beşparmak dağları haber ve gelişmeleri burada. Latmos Milli Park Olsun.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.10.2021 04:18:32. #1.15#

title