Beşparmak Dağı'na "Latmos Milli Park Olsun" Pankartı - Haberler
Haberi Paylaş

Beşparmak Dağı'na "Latmos Milli Park Olsun" Pankartı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Beşparmak Dağı'na

Aydın ile Muğla’nın kesiştiği noktada bulunan Beşparmak Dağları, antik çağdaki ismi ile Latmos’un milli park olması için bir grup izci dağda pankart açtı.

Aydın ile Muğla'nın kesiştiği noktada bulunan Beşparmak Dağları, antik çağdaki ismi ile Latmos'un milli park olması için bir grup izci dağda pankart açtı.

Selçuk'ta faaliyet gösteren izci grubu tarafından yapılan açıklamada, "Büyük bir potansiyel barındıran Beşparmak Dağları maalesef milli park statüsünde değil. Tam aksine dev şirketlerin kurduğu taş ocakları Beşparmak Dağının bağrına hançer gibi saplanmaya devam ediyor. Her mevsim sayıları artarak yükselen misafirlerini büyüleyen bu dağ, başta dağcılar, kampçılar, kaya tırmanışçıları, safariciler, kuş gözlemcileri, bitki bilimcileri, fotoğrafçıları, arkeoloji meraklıları ve doğa severleri cezbeden bir mekan olmaya devam ediyor. Çeşitli dernek, kulüp ve sivil toplum örgütlerinin zaman zaman konuya dikkat çekmek için yaptıkları etkinlikler bilim çevrelerinin ve kamuoyunun ilgi ve desteğini görse de hükümet talepleri duymazdan gelmeye ve bu doğa kıyıma gözlerini yummaya devam ediyor" denildi.

Dağcılar adına açıklama yapan Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Şerif Görür Latmos'un korunmasının ve milli park statüsüne alınmasının daha fazla geciktirilemeyeceğini söyledi. Görür, "Üyemiz Alp Ergül'ün girişimleri ve Bafa Belediye başkanımız Zehra Taşdöven'in çabaları ile bugün burada Söke şubemiz ve bölge dağcıları ile bir araya geldik. Bu vesile ile hükümetin, ilgili bakanlığın ve kamuoyunun dikkatini bir kez daha Latmos Dağına çekmek istiyoruz. Buradan sesleniyoruz, sonra değil, kısa süre sonra da değil, hemen çalışmalar başlamalı ve Latmos Milli Park olmalıdır. Bilinmelidir ki bölgedeki bütün doğa dernekleri kararlılıkla taleplerini sürdürecek ve Latmos Milli Park olana kadar her vesile ile konuya dikkat çekmeye devam edilecektir" dedi. - AYDIN

Beşparmak Dağı'na Latmos Milli Park Olsun Pankartı

Beşparmak Dağı'na Latmos Milli Park Olsun Pankartı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title