Besni Belediyesi Vatandaşları Tasarrufa Çağırdı

Besni Belediyesi Vatandaşları Tasarrufa Çağırdı

Adıyaman'ın Besni İlçe Belediyesi, Küresel Isınmadan Dolayı Su Kaynaklarının Azalması Üzerine, Şebeke Suyunu Tasarruflu Kullanmaları Konusunda Halkı Uyardı.

Besni Belediyesi Vatandaşları Tasarrufa Çağırdı

Adıyaman'ın Besni ilçe Belediyesi, küresel ısınmadan dolayı su kaynaklarının azalması üzerine, şebeke suyunu tasarruflu kullanmaları konusunda halkı uyardı.

Besni Belediyesi su kaynaklarının azalması ile birlikte vatandaşların suyu tasarruflu kullanmalarını istedi. Su sıkıntısı yaşamamak için tedbir aldıklarını dile getiren Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk vatandaşlara halı, kilim, araba yıkamak ve bahçelerini sulamak için şebeke suyunu kullanmamaları konusunda çağrıda bulundu.

İlçede bu yıl yeterli yağış olmadığı için su sıkıntısı yaşanabileceğini belirten Öztürk, "İlçemizde su sıkıntısı söz konusu değil. Ancak bu gelecek günlerde su sıkıntısının olmayacağı anlamına gelmiyor. Yaz aylarında su tüketimi arttığı için mevcut su kaynakları yeterli gelmiyor. Bazı vatandaşlarımız şebeke suyunu farklı amaçlar için kullanıyorlar. Bu durum, özellikle yaz aylarında ilçemizde su sıkıntısının yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle şebeke suyunu sadece günlük ihtiyaçlarımız için kullanmamız gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Besnililerin suya maliyetinin altında bir fiyat ödediklerini kaydeden Öztürk, alternatif su kaynakları arama ve su kaçağını önlemeye yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, "Çevre il ve ilçelerle kıyasladığımızda vatandaşa en ucuz suyu biz veriyoruz. Fakat bu ucuzluk, bizi suyu bilinçsizce harcamaya yöneltmemelidir. Su kayıplarını önlemek ve halkımızın temiz su içmesini sağlamak için 3 yıllık uzun uğraşlarımız sonucunda atıl durumda bulunan su şebekesini faaliyete geçirdik. Bu gelişme, ilçemizde şebeke hatlarından kaynaklanan su kayıplarını ciddi oranda düşürdü. İlçemize mevcut su kaynakları haricinde yeni kaynaklar oluşturmak üzere çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

(MÖ-OÇ-Y) 12.03.2008 18:23 TSİ