Beşiktaş'tan Statla İlgili Açıklama

Beşiktaş'tan Statla İlgili Açıklama

Beşiktaş Kulübü, Bjk İnönü Stadı'nın Kira Bedeliyle İlgili, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Aralarındaki Anlaşmazlık Konusunda, Uzlaşma Görüşmelerinin Sürdüğünü Bildirdi.

Beşiktaş'tan Statla İlgili Açıklama

Beşiktaş Kulübü, BJK İnönü Stadı'nın kira bedeliyle ilgili, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile aralarındaki anlaşmazlık konusunda, uzlaşma görüşmelerinin sürdüğünü bildirdi.

Basında konuyla ilgili yer alan haber üzerine kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, stadın 8 Şubat 1998 tarihinde 49 yıllığına, 600 bin dolar yıllık kira bedeliyle Beşiktaş'a tahsis edildiği, ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle döviz kurlarındaki olağanüstü artışlar sonucu, kiranın revize edilmesi için 1 Haziran 2001'de dava açıldığı hatırlatıldı.

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesinin kira tutarını 600 bin dolardan 392 bin dolara indirdiği, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin de kararı onadığı ve tashihi karar talebini de redderek bu kararı kesinleştirdiği dile getirilen açıklamada, Beşiktaş'ın, mahkeme kararları çerçevesinde ödemeler yaptığı, ancak hukuki süreç sonuçlanmadığı için hesap mutabakatlarının yapılamadığı bildirildi.

Hesaplarda mutabakat sağlanamamasına karşın bir borç rakamı oluşturulduğu ve Beşiktaş'ın Spor-Toto gelirlerine haciz konularak tahsil yoluna gidildiği anlatılan açıklamada, "Kulübümüz, hesap mutabakatı için çaba sarfederken, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 2 Nisan 2008 tarihinde 468.069 dolar asıl alacak, 22.137,09 dolar işlenmiş faiz olmak üzere toplam 490.206,09 dolar tutarlı bir icra takibi başlatmıştır. Kulübümüz kayıtlarında böyle bir borcun teyit edilememesi bir yana, kulüp kayıtlarımızda alacaklı görüldüğümüz bir cari hesap ilişkisinde, icrai muameleye muhatap olmamızın hukuksal itiraz süreci devam etmektedir" denildi.

Açıklamada, icra işlemine gereken yanıtın verildiği ve konunun çözümü için yapıcı yaklaşım sürdürülerek, hesaplar üzerinde bir çalışma yapmak üzere muhasebe elemanı gönderildiği, 2 gün süren çalışma sonunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün konuya yaklaşımının ciddi hatalar içerdiğinin görüldüğü ve halen mutabakat için karşılıklı görüşmelerin sürdüğü kaydedildi.

Kaynak: AA