Beşiktaş'taki Metro Kazısında 6 Bin Yıllık İnsan İskeletleri Bulundu

Beşiktaş'taki Metro Kazısında 6 Bin Yıllık İnsan İskeletleri Bulundu

Haberler.com - Haberler | Güncel

İstanbul Beşiktaş'ta devam eden metro kazısında 6 bin yıllık cenin pozisyonunda gömülmüş insan iskeleti bulundu. İskeletin başına mezar hediyesi olarak taş balta konulduğu tespit edildi.

İstanbul, Beşiktaş'taki metro istasyonu kazılarında, 6 bin yıllık hocker (cenin) pozisyonda iskeletler ve kremasyon urne mezarlar bulundu.

HEDİYE OLARAK TAŞ BALTA KONULMUŞ

Arkeofili.com'dan Erman Ertuğrul'un haberine göre, Beşiktaş'ta metro istasyonu için yapılan ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen arkeolojik kazılarda, Neolitik döneme tarihlenen yuvarlak planlı taş dizileri ile cenin pozisyonunda gömülmüş iskeletler bulundu. Paylaşılan fotoğraflardan birinde üç bireyin birlikte gömüldüğü ve iskeletlerden birinin başının yanında mezar hediyesi olarak taş balta konulduğu görülüyor. Diğer bir fotoğrafta ise kremasyon (ölünün yakılarak gömülmesi) urne mezar (yakılan ölülerin konulduğu kap) görülüyor.

"URNE MEZAR TESPİT EDİLDİ"

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yaptığı açıklamada, kent tarihine ışık tutan yeni kalıntıların açığa çıkarıldığını belirtti ve şöyle dedi:

Müzemiz Başkanlığında Beşiktaş Metro İstasyonu'nda sürdürülen arkeolojik kazılarda kent tarihine ışık tutan yeni kalıntılar açığa çıkartıldı. Yuvarlak planlı taş dizileri, hocker pozisyonda iskeletler ve kremasyon urne mezarlar tespit edildi. Çalışmalarımız devam ediyor.

"GEÇTİĞİMİZ SENE 20'NCİ YÜZYIL KALINTILARI BULUNDU"

Geçtiğimiz sene Beşiktaş Meydanı'nda birkaç farklı noktada devam eden metro kazılarında 19. ve 20. yüzyıllara tarihlenen tarihi kalıntılar bulunmuştu. Kalıntıların olduğu tabakada ayrıca bazı yer döşemeleri ve arnavut kaldırımı da bulunmuştu. Çıkan mimari kalıntıların ve eserlerin hepsinin ayrı ayrı belgelendiği, kazı çalışmalarının müze denetiminde yürütüldüğü bildirildi. 20. yüzyıl başına tarihlenen yer döşemelerinin ve duvarların, zaman içinde oldukça tahrip olması bir plan vermemesi üzerine koruma kurulu bu kalıntıların korunmasına gerek duymadı. Bunun üzerine arkeolojik kazılar daha derine ve daha eskiye doğru devam ettirildi.

"MÜTHİŞ BİR KEŞİF"

Bu sene devam eden arkeolojik kazılarda ise Neolitik döneme tarihlenen yeni bulgulara rastlandı. Yaklaşık 6000 yıllık olduğu düşünülen kalıntılar arasında, yuvarlak planlı taş dizileri ve mezarlar yer alıyor. Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, "Yenikapı'daki buluntulardan sonra İstanbul tarihinde bir boşluk oluşmuştu. Bilmediğimiz bir dönem vardı. Şimdi bu boşluğu Beşiktaş ile dolduracağız. İnanılmaz heyecanlandım. Beşiktaş gibi İstanbul'un merkezinde olması müthiş bir keşif. Dairesel yapılar tipik Trakya yerleşim biçimi. Demir çağına kadar bunu görüyoruz. MÖ 4.000 olduğunu tahmin ediyorum. Buluntular devam ettikçe tarihleme kesinlik kazanacaktır."

URNE MEZAR NEDİR?

Yakılan cesetlerin geriye kalan kemiklerin konulduğu omzunda delikler bulunan 60-70 cm. arasında değişen yüksekliklerdeki kaplardır. Bunlar ya direk toprağa, kaya yarıklarına veya kaya mezarlarındaki duvarlara oyulmuş nişlere bırakılmaktadır. Örnekleri, Patnos Atabindi kaya mezarı, Van Kayalıklarının güneydoğu tarafındaki küçük boyutlu kaya mezarı ve Şirinlikale mezarlarıdır.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title