Beşiktaş, Sivasspor'a 3 puan kaptırdı: 1-2

Beşiktaş, Turkcell Süper Lig'in 12. haftasında Sivasspor'a 2-1 yenildi. Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Liverpool maçından sonra psikolojik faktörlerin etkili olacağını eklediklerini ve bu ortamda bir maç oynadıklarını söyledi.

Beşiktaş, Sivasspor'a 3 puan kaptırdı: 1-2

Beşiktaş, Turkcell Süper Lig'in 12. haftasında Sivasspor'a 2-1 yenildi. Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Liverpool maçından sonra psikolojik faktörlerin etkili olacağını eklediklerini ve bu ortamda bir maç oynadıklarını söyledi.

Maçtan sonra oldukça moralsiz görünen ve soru kabul etmeyen Sağlam, yaptığı açıklamada, ''Liverpool maçından sonra bu sıkıntıların yaşanacağını, psikolojik faktörleri biliyorduk; ona göre hazırlandık. Bugün alacağımız sonuç üzüntümüzü azaltacaktı. İlk yarıda bunu başardık, öne geçtik, pozisyonlar da bulduk. Rakibi de pozisyon vermedik. İkinci yarıya da iyi başladık; ama rakibin 10 kişi kalması onları hırslandırdı ve mücadele güçlerini artırdı. Ardından da bizim 10 kişi kalmamız, beraberlik golünü yememiz düzenimizi bozdu. Risk alıp öne geçme çabamız sonuç vermedi ve yine tartışılacak bir pozisyonla geriye düştük. Biz penaltı ve kırmızı kart beklerken kalemizde golü gördük. Eğer faul ve penaltı vardı da verilmediyse yazık oldu.'' dedi.

Kaybetmemeleri gereken bir maçı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını da belirten Sağlam, "Üç puana çok ihtiyacımız olan bir karşılaşmaydı. Taraftarımızın camiamızın buna çok ihtiyacı vardı; ama olmadı, maalesef yenildik. Kazanarak bu milli maç arasına az da olsa moralli girmek isterdik, toparlanmamız adına iyi olacaktı olmadı. Beşiktaş taraftarının, camiasının izlemek istediği Beşiktaş'ı yine onlara izlettireceğiz. Söz veriyoruz; fakat ilk yarıda geride kalan 5 maçı kazanarak yarıştan kopmamaya çalışacağız. Hakem hatasıyla kaybettiysek bu üzücü olur, bize yazık olur. Oyuncularımın hırsı, mücadelesi iyiydi; fakat olmadı, kazanamadık, şanssız bir maç oynadık. Hakem hatasıyla kaybettiysek yazık oldu bize; çünkü bu 5-6 oldu. Biz şunu da iyi biliyoruz, geçen zaman bize tecrübe oldu, nerede neler eksik onları tespit ettik. Her şey düzelecek.'' diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını almayan Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, salı günü akşamına kadar takıma izin verirken, Sivasspor'u da tebrik ederek, ''İyi oynadılar, akıllı oynadılar ve hak ederek kazandılar.'' dedi.

BÜLENT UYGUN: ''HAKLI BİR GALİBİYET ALDIK''

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ise, yaptığı açıklamada, ''Beşiktaş'ın yorgun ve psikolojik olarak yaşadığı sıkıntıdan yararlanmak için hazırlanmıştık bunu da başardık.'' dedi.

İstanbul'a gelirken puan için geldiklerini bunu da 3 puanla gerçekleştirdiklerini belirten Uygun, ''Zor bir maç oldu. Futbol adına düşünce tarzımızı, sistem ve oyun olarak iyi olup puan almaya gelmiştik. Onu başardık ve 3 puanın sahibi olduk. İlk yarıda mağlup olduk, Balili atılınca maçın şekli değişti. Rakip de 10 kişi kalınca dengeyi kurduk ve haklı bir galibiyet aldığımıza inanıyorum. Beşiktaş gibi büyük bir camianın takımını yenmenin mutluluğunu yaşıyoruz.'' dedi.

Uygun, Beşiktaş'ın Liverpool karşısında aldığı mağlubiyetten dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, ''Beşiktaş'ın hafta içinde aldığı farklı mağlubiyet yüzünden üzüntü duydum. Bunu kimse hak etmedi. Bu yüzden de takımın moralinin bozuk olduğunu biliyorduk. Sivasspor'un hedefi vardı; Beşiktaş'ın bu moral bozukluğundan yararlanmak için çalıştık ve istediğimizi de aldık. Beşiktaş'ın 60. dakikadan sonra oyundan düşeceğini biliyorduk, öyle de oldu. Çünkü Fenerbahçe ve ardından da Liverpool maçlarının yorgunluğunu bekliyorduk, beklediğimiz gibi oldu. Bu dezavantajları kendimize avantaj olarak çevirmek istedik, bunu da başardık.'' dedi.

Sivasspor'un bundan sonraki hedefleri, ara transferde kadroya takviye yapılıp yapılmayacağıyla ilgili olarak sorulan bir soruya ise, ''Hedeflerimiz var, ilk yarı ve ikinci yarı düşüncemiz var. Antrenman metotlarımız, takım halinde hareket etme, her maçı final maçı gibi düşünme ve hareket etme düşüncemiz var. Yenildiğimiz maçlarda bile rakip tarafından alkışlanma düşüncemiz var. Bunu uyguluyoruz. Kademe kademe düşünmemiz de bizi ayakta tutuyor sanırım.'' dedi.

Beşiktaş taraftarının baskısının hissedilip edilmediğiyle ilgili bir soruya ise Uygun, ''Ben oyuncu iken Beşiktaş taraftarına imrenerek bakardım. 90 dakika destekleri, tezahüratları bizi psikolojik olarak da etkilerdi; fakat bugün hem yönetime, hem kendi oyuncularına tepki gösterdiler. Rakiple hiç uğraşmadılar. Bu bize olumlu yansıdı; ancak daha sağlıklı düşünen bir Beşiktaş taraftarı var, örnek bir Beşiktaş taraftarı var ve tüm Türkiye onları tanıyor ona göre davranmalılar. Sonunda futbol oynuyoruz, spor yapıyoruz, birlik beraberlik içinde olduğumuz şu günlerde daha duyarlı olmalıyız.'' diye cevap verdi.

"FORMAMIZ, TARAFTARIMIZ VE YÖNETİMİMİZ HARİÇ HERKES SATILIK"

Bülent Uygun, Sivasspor olarak hedeflerinin UEFA Kupası'na katılmak ve 6,5 milyon Sivaslıyı sevindirmek olduğunu da belirterek, şunları söyledi; ''Sivasspor olarak şampiyonluk iddiamız yok. Bizim iddiamız futbol adına güzel şeyler sunmak. Bizde forma, yönetim kurulu ve taraftarımız hariç herkes satılık. Mehmet Yıldız'ı alan şampiyon olur diyorum, siz niye tutmuyorsunuz derseniz. Ben de 3 oyuncu alırsam 'varım' derim; şu an bu mümkün değil. Medya gücümüz de yok onun için şampiyon olamayız.''

Devre arasında 3 oyuncu alacaklarını da belirten Uygun, "İstanbul'da Sivaslılar çok; ama 200 bin YTL toplayamadık." diyerek, İstanbul'daki Sivaslılara sitem etti.

Kaynak: CHA