Beşiktaş'ın Kendisine Güveni Sonsuz

Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Deplasman Maçlarında Gol Yemezken, Gol Atmanın Büyük Avantaj Olduğunu Bildiklerini, Bunun Bilinciyle Yarın Gol Yemeyip, Gol Atmak İçin Oynayacaklarını Söyledi.

Beşiktaş'ın Kendisine Güveni Sonsuz

Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, deplasman maçlarında gol yemezken, gol atmanın büyük avantaj olduğunu bildiklerini, bunun bilinciyle yarın gol yemeyip, gol atmak için oynayacaklarını söyledi.

Sağlam, Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön elemede İsviçre'nin FC Zürih takımıyla yarın yapacakları maçla ilgili olarak Hardstrum Stadı'nda bir basın toplantısı düzenledi. FC Zürih ile gerek Türk futbolu açısından gerekse camia açısından önemli bir maça çıkacaklarının farkında olduklarını belirten Sağlam, yarın kendilerini Şampiyonlar Ligi'ne taşıyacak skoru almak istediklerini dile getirerek, "Kesinlikle oyunu çirkinleştirmeden, olumlu futbol oynayarak buradan kendimizi mutlu edecek ve bir sonraki maça bizi

avantajlı kılacak bir skorla ayrılacağımıza inanıyorum. Rakibi tanıyoruz. Zaaflarını ve güçlü yanlarını çok iyi tespit ettik. Bu doğrultuda hazırlıklarımızı çok kısa sürede tamamlamaya çalıştık. Tello ve İbrahim Kaş cezalı. Mehmet Yozgatlı ise sakat olduğu için oynamayacak. Bu üç oyuncumuz da çok önemli futbolcular. Ancak onların yerine görev yapacak oyuncular da en az onlar kadar, hatta onlardan daha iyi görev yapacaklardır. Fiziksel olarak FC Zürih'ten daha üstünüz. Sheriff Tiraspol gibi çok koşan ve

mücadele eden bir rakip karşısında iki maçı da galip bitirdik. FC Zürih ile aramızdaki farklardan biri olarak bunu söyleyebilirim. Geçmiş dönemlerden farklı bir kimliğe büründük. Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'ne kalacaktır. Kendimize güvenimiz sonsuz. Sezon boyunca Sheriff Tiraspol gibi çok koşan ve mücadele eden bir takımla karşılaşmayacağız. Önemli bir rakibi eledik'' diye konuştu.

Her türlü olumsuz ortama kendilerini hazır tutmaları gerektiğini vurgulayan Sağlam şöyle konuştu:

"Böyle üst düzey maçta herhangi bir hakemin art niyetle maçı yöneteceğine inanmıyorum. Hakem kim olursa olsun biz gerek hakemle, gerek rakip taraftarlarla, gerekse rakip oyuncularla polemiğe girip konsantrasyonumuzu bozmak istemiyoruz. Kendimizi futbola verip avantaj yakalamak istiyoruz. Tabii ki yanlış hakem kararlarıyla karşılaşacağız. Ama böyle durumlarda sakinliğimizi korumak zorundayız. Bu tür olaylara kendimizi hazırlamalıyız. Büyük hedefler kovalayacaksak, hür türlü olumsuz ortama kendimizi hazır

tutmamız gerekir.''

Basın mensuplarının Türkiye-İsviçre maçında çıkan olayları hatırlatması üzerine ise Sağlam şunları söyledi:

''Bu maçta iki taraf açısında da hatalar oldu. Ancak biz geçmişte yaşanan olayların mirasçıları değiliz. Amacımız sadece futbolun güzelliğini ortaya koymak. Yarın ve İstanbul'daki ortam ne tür olursa olsun futbolun güzelliğini ortaya koymak ve Türk insanın misafirperverliğini İsviçreliler'e göstermek istiyoruz. Bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bunları yaparken de güzel bir futbol ziyafeti vermek istiyoruz. Teknik adam ve futbolcular olarak kamuoyuna örnek olacak davranışlarda bulunmayı

amaçlıyoruz. Futbolcularla konuşmalarımızda ortaya koyacağımız performansla şampiyonluk adayı olalım diye konuşuyoruz. Tabii ki zaman zaman hatalar yapıyoruz. Oyuncularımız da örnek davranışları ortaya koymak için büyük fedakarlık yapıyor. Bu hataları en aza indirgeyip herkesin parmakla göstereceği bir takım olacağımıza inanıyorum. Bu doğrultuda kendimizi zorlayacağız.''

Kendisini tam olarak karşılaşma için hazır hissetmeyen futbolculara görev vermeyi düşünmediğini kaydeden Sağlam, futbolcuların durumuyla ilgili olarak ise şu açıklamaları yaptı:

"Bobo'nun yarın oynamaması için bir engel yok. Rüştü ise bugün takımla antrenmana çıktı. Onda da olumlu gelişmeler gözlemledik. Onun için yarın için karar vereceğiz. Diatta ise fiziksel olarak 90 dakikayı çıkaramasa da maçın her anında oynayabilecek durumda. Koray ise düne nazaran daha iyi durumda. Durumu bugün netlik kazanır."

Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, yarınki maçta sahaya en son oynadıkları Konyaspor maçından farklı bir kadro sürmeyi düşündüğünü söyledi. Kadroyu açıklamak istemeyen Sağlam, en az 7 oyuncuyu en son maçta görev verdiklerinden tercih edeceğini ifade etti.

Basın mensuplarının FC Zürih teknik direktörü Bernard Challandes'in ''3-1 veya 4-1'lik skor bizim için çok iyi olur'' ifadelerini hatırlatması üzerine ise, ''Şu konuda kendisiyle anlaşabilirim. Kendileri 4 gol atsın, ancak biz 5 gol atarak kazanalım. Bu konuda kendisiyle anlaşabilirim'' dedi.

Süper Kupa'da Fenerbahçe'yle oynadıkları maçta Kezman'la tartışan İbrahim Üzülmez'e PFDK tarafından verilen 3 maçlık cezayı da fazla bulduğunu vurgulayan Sağlam, yanlış bir karar verilmişse yapılacak itirazla bunun değiştirileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Beşiktaşlı futbolcu İbrahim Toraman ise, rakipleri FC Zürih'in seyirci ve saha avantajını kullanacağına dikkat çekerek, "Biz elimizden geleni yapıp avantajlı bir skor almak istiyoruz. Bunun için de kendimize güveniyoruz. Ayrıca çok maç yapmaya alışığız. Fiziksel olarak iyi antrenman yapıyoruz. Yine de sezon başı olmasına rağmen yoğun maç trafiğine alışığız'' ifadelerini kullandı.

(İK-ÖZ-S)