Beşiktaş Cola Turka - Mersin Büyükşehir Belediyesi: 72 - 67

Salon: Akatlar Spor Salonu

Beşiktaş Cola Turka  - Mersin Büyükşehir Belediyesi: 72  - 67

Salon: Akatlar Spor Salonu

Hakemler: Zafer Yılmaz, Ali Şakacı

Beşiktaş Cola Turka (72): Jelena Spiric (1 ribaund), Esra Erden 3 , Nilay Yiğit 5 (5 ribaund, 8 asist), Dilek Ünüvar 11 (1 ribaund, 1 asist), NazlıGüler 2 ( 4 ribaund, 1 asist), Korana Zanze 21 (4 ribaund), Stacey Lovalace 9 (8 ribaund, 3 asist), Vanessa Hayden 8 (6 ribaund), Şaziye Karslı 13 (5 ribaund)

Merisn Büyükşehir Belediye (67): Tuğba Palazoğlu 17 (5 asist), Tuğba Talaslıoğlu , Müjde Yüksel , Aslı Kartaltepe 2 (4 ribaund), Aylin Yıldızoğlu 2 (3 ribaund, 10 asist), Tatum Brown 19 (17 ribaund), Pelin İncel (1 asist), Jessica Simmonds 1 , Tamara James 15 (3 ribaund, 2 asist), Tyesha Fluker 11 (6 ribaund)

1. Periyot: 15-15

2. Periyot: 16-23

3. Periyot: 20-11

4. Periyot: 21-18

Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi play off çeyrek final üçüncü maçında Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni 72-67 mağlup eden Beşiktaş Cola Turka yarı finale yükseldi.

Beşiktaş Cola Turka ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında oynanan play off çeyrek final 3.maçı öncesinde her iki takımın aldığı birer galibiyet ile seride durum 2-2 idi. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni 3. maçta mağlup eden Beşiktaş Cola Turka yarı finale yükselen taraf oldu.

Karşılaşma karşılıklı atılan basketlerle başlarken Mersin Büyükşehir Belediyesi, Aylin Yıldızoğlu ve Tuba Palazoğlu'nun dış atışlarından, Beşiktaş Cola Turka ise pota altında Korana Zanze ve Stacey Lovelace ile sayılar buldu. İlk periyodun ilk 5 dakikalık bölümünü ev sahibi ekip Beşiktaş Cola Turka 7-6 üstün geçerken her iki takım da yaptıkları sert savunmadan dolayı sayı üretemediler. İlk periyodun son dakikası içine Beşiktaş Cola Turka 15-12 önde girerken basket faulden 3 sayı bulan Mersin Büyükşehir Belediyesi skoru 15-15'e getirdi ve maçın ilk periyodu bu skorla sona erdi.

Karşılaşmanın ikinci periyoduna hızlı başlayan taraf ise Beşiktaş Cola Turka oldu. Siyah - beyazlılar rakibinin boş döndüğü hücumları iyi değerlendirerek 22-15 öne geçti. Bu dakikadan sonra toparlanan Mersin Büyükşehir Belediyesi, hızlı hücumlarla ve dış atışlarla farkı kapattı ve maçın 15. dakikası 25-25'lik eşitlikle geçildi. İlk yarının son 5 dakikasında çok fazla top kaybı yapan siyah beyazlılar Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sayılarına engel olamadı ve konuk ekip ilk yarıyı 31-38 önde tamamladı.

Maçın ikinci yarısına basketler bularak başlayan Beşiktaş Cola Turka, farkı hızla eritmeye başladı. Pota altında Vanessa Hayden ve Stacey Lovelace ile sayılar bulan ev sahibi ekip son periyodun son 6 dakikasına girilirken 41-40 öne geçti. Bu dakikadan sonra hem Beşiktaş Cola Turka hem de Mersin Büyükşehir Belediyesi karşılıklı basketler bulurken son 37 saniyesine 49-49 eşitlikle girildi. Korana Zanze'nin serbest atıştan kazandırdığı basketlerle 51-49 öne geçen siyah beyazlılar Mersin Büyükşehir Belediyesi son hücumu değerlendiremeyince final periyoduna da bu skorla üstün girdi. Üst üste basketlerle maçın final periyoduna giren Beşiktaş Cola Turka hemen periyodun başında yakaladığı 5-0'lık seri ile 56-49 öne geçti.

Beşiktaş Cola Turka'nın hücuma kalktığı sırada yaptığı top kayıplarını iyi değerlendiren Mersin Büyükşehir Belediyesi son 7 dakika kala skoru 56-55 yaptı. Her iki takımın da dış atışlardan bulduğu sayılarla skor farkında bir değişiklik olmazken maçın son 5 dakikasına 61-61'lik eşitlikle girildi. Tatum Brown ile serbest atışları sayıya çeviren Mersin Büyükşehir Belediyesi yeniden öne geçme fırsatı bulurken Beşiktaş Cola Turka Korana Zanze'nin pot altından kaydetti sayı ile rakibine karşılık verdi ve skoru yeniden eşitledi (63-63) Bu dakikadan sonra her iki takım da fazla sayı üretmekte zorlanırken maçın son 1 dakikasına Beşiktaş Cola Turka 68-65 önde giren taraf oldu. Beşiktaş Cola Turka potasına üst üste iki hücum etme şansı yakalayan Mersin Büyükşehir Belediyesi bunlarda sayı bulamayınca son Siyah - beyazlılar Şeziye Karslı'nın serbest atışlardan bulduğu sayılarla son 40 saniyeye 70-67 önde girdi.

Maçın son saniyelerinde savunmasını sertleştiren Beşiktaş Cola Turka karşısında Mersin Büyükşehir Belediyesi sayı üretemeyince karşılaşmayı ev sahibi ekip sahadan 72-67 galip ayrılarak yarı finale yükseldi.

Kaynak: CHA