Beşiktaş Cola Turka - Efes Pilsen: 71 - 75

Salon: ASKİ Spor Salonu

Beşiktaş Cola Turka - Efes Pilsen: 71 - 75

Salon: ASKİ Spor Salonu

Hakemler: Rüştü Nuran, Uğur Özen, Kaan Büyükçil

Beşiktaş Cola Turka (71): Mehmet Yağmur 81 ribaund), Erkan Veyseloğlu 9 (1 ribaund, 1 asist), Preston Shumpert 15 (4 ribaund, 1 asist), Cevher Özer, Christian Dalmau 1 (3 ribaund, 2 asist), Sandro Nicevic 18 (6 ribaund, 3 asist), Kaya Peker 15 (4 ribaund, 3 asist), Rick Apodaca 8 (4 ribaund, 3 asist), Sinan Güler 5 (2 ribaund, 1 asist).

Efes Pilsen (75): Drew Nicholas 7 (2 ribaund, 4 asist), James Penn 15 (3 ribaund, 4 asist), Loren Woods 2 , William Gregory 1 (2 ribaund, 1 asist), Mustafa Abi 6 (3 ribaund), Kerem Gönlüm 24 (13 ribaund), Ermal Kurtoğlu 7 (2 ribaund, 5 asist), Ender Arslan 5 (1 ribaund, 3 asist), Andre Hutson 8 (6 ribaund, 1 asist).

1. Periyot: 23-13

2. Periyot: 19-21

3. Periyot: 11-18

4. Periyot: 18-23

ıÜüOpel Türkiye Kupası çeyrek final mücadelelerinde günün son maçında Beşiktaş Cola Turka ile Efes Pilsen karşı karşıya geldi. baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan maçtan, Efes Pilsen özellikle 2. devredeki başarılı oyunu ile 71-75 galip ayrılarak yarı finale adını yazdıran son takım oldu.

Karşılaşmaya Beşiktaş Cola Turka Kaya Peker'in sayısı ile başlarken, Efes Pilsen de rakibine Andre Hutson'ın sayısı ile cevap verdi. Erkan Veyseloğlu ile rakip potada sayı bulan Beşiktaş Cola Turka, Sandro Nicevic'in serbest atıştan bulduğu sayı ile de 5-2'lik üstünlüğü yakaladı. Kerem Gönlüm'ün 3 sayılık basketi ile eşitliği sağlayan Efes Pilsen, Erkan Veyseloğlu ve Kaya Peker'in üst üste gelen sayılarına engel olamayınca siyah beyazlı ekip 6-0'lık bir seri yakalayarak skoru 11-5'e taşıdı. Andre Hutson ile rakibinin serisine son veren Efes Pilsen, Sandro Nicevic'i durdurmakta zaman zaman zorlandı. Periyodun son 4 dakikasına 15-11 Beşiktaş Cola Turka üstünlüğünde girilirken, Sandro Nicevic ve Rick Apodaca ile skor üreten Beşiktaş Cola Turka farkı 9 sayıya çıkardı (20-11). Loren Woods ile rakip potada sayı bulan Efes Pilsen, Kaya Peker'i durdurmakta zorlanınca periyodun son dakikasına Beşiktaş Cola Turka 22-13 önde girdi. Son dakikada Christian Dalmau ile serbest atıştan bir kez daha sayı üreten Beşiktaş Cola Turka, ilk periyodu 23-13 önde tamamlayan taraf oldu.

İkinci periyoda Andre Hutson'ın sayısı ile başlayan Efes Pilsen, Preston Shumpert'in basketine engel olamadı. Ender Arslan ve Mustafa Abi ile üst üste sayılar bulan lacivert beyazlılar skoru 25-21'e taşıyarak farkı 4 sayıya kadar indirdi. Rakibinin farkı daha fazla eritmesine izin vermeyen Beşiktaş Cola Turka, Sandro Nicevic'in basket faulü ile skoru 28-21'e getirdi. Sandro Nicevic ve Rick Apodaca ile etkili olmaya devam eden Beşiktaş Cola Turka, devrenin son 5 dakikasına girilirken farkı 11 sayıya çıkartarak skoru 32-21'e taşıdı. Kerem Gönlüm ve Drew Nicholas ile farkı eritmeye çalışan Efes Pilsen, skoru 32-25'e taşısa da Sinan Güler'in 3 sayılık basketine engel olamayınca fark yeniden çift haneli rakamlara çıktı. Devrenin son 3 dakikasına 35-27'lik skorla girilirken, Beşiktaş Cola Turka Preston Shumpert'in elinden bir kez daha 3 sayılık basket buldu. Arka arkaya gelen Beşiktaş Cola Turka sayılarına Kerem Gönlüm ve Andre Hutson ile karşılık vermeye çalışan Efes Pilsen, devrenin son dakikasına 39-32 geride girdi. Son dakika içinde Ender Arslan ile serbest atışlardan skor üreten rakibine Preston Shumpert'in son saniye üçlüğü ile cevap veren Beşiktaş Cola Turka ilk devreyi 42-34 önde tamamlayan taraf oldu.

İkinci yarıya Kaya Peker'in sayısı ile başlayan Beşiktaş Cola Turka 10 sayılık farka ulaştı. Kerem Gönlüm ile üst üste sayılar bulan Efes Pilsen, maçın 23. dakikası içinde skoru 44-38'e taşıdı. Farkın daha fazla erimesine izin vermeyen Beşiktaş Cola Turka, Sandro Nicevic ile rakibine karşılık verdi. Mustafa Abi ve James Penn ile skor üreten Efes Pilsen, James Penn'in 3 sayılık basketi ile farkı 3 sayıya kadar indirdi (48-45). İkinci devreye çok iyi başlayan ve Beşiktaş Cola Turka potasında üst üste sayılar bulan James Penn ile bir kez daha skor üreten Efes Pilsen skoru 48-47'ye taşıdı. Kaya Peker ve Preston Shumpert ile kullandığı serbest atışları sayıya çeviren Beşiktaş Cola Turka, maçın 27. dakikası içinde skoru 51-47'ye taşıdı. Her iki takımın da karşılıklı sayılarıyla devam eden maçta Efes Pilsen Ermal Kurtoğlu'nun 3 sayılık basketi ile maçın başından beri ilk kez öne geçti (51-52). 3. periyodun bitimine 10 saniye kala Preston Shumpert ile skor üreten Beşiktaş Cola Turka, maçın final periyoduna 53-52 önde giren taraf oldu.

Maçın final periyoduna Sinan Güler'in sayısı ile başlayan rakibine, Drew Nicholas'ın zor bir pozisyonda bulduğu 3 sayılık basket ile cevap veren Efes Pilsen 55-55'lik eşitliği yakaladı. Her iki takım da karşılıklı hücumlardan boş dönerken, Beşiktaş Cola Turka Preston Shumpert'in serbest atışları ile 57-55'lik üstünlüğü sağladı. Kerem Gönlüm pota altında etkili olan Efes Pilsen, bu oyuncunun arka arkaya bulduğu 4 sayı ile 57-59'luk üstünlüğü sağladı. Kaya Peker'in basket faulü ile siyah beyazlı ekip bitime 5 dakika kala bir kez daha öne geçti (60-59). Her iki takım da yarı finale kalan son ekip olmak için çok büyük bir mücadele ortaya koyarken, Kerem Gönlüm ile skor üretmeye devam eden Efes Pilsen, bitime 4 dakika kala skoru 61-64'e getirerek maçta bir kez daha öne geçti. Ermal Kurtoğlu ile farkı 5 sayıya kadar çıkartan Efes Pilsen'e, Beşiktaş Cola Turka da Sandro Nicevic ile cevap verdi ve maçın son 3 dakikasına 63-66'lık skorla Efes Pilsen üstünlüğünde girildi. Rakibinin yaptığı top kayıplarını iyi değerlendiren efes Pilsen, maçta son 2 dakikaya girilirken skoru 63-68'e taşıdı. maçın son dakikaları büyük bir heyecana sahne olurken, Efes Pilsen son dakikaya 65-70'lik skorla önde girdi. Son dakika içinde Ermal Kurtoğlu ile bir kez daha skor üreten lacivert beyazlılar farkı 7 sayıya kadar çıkardı (65-72). Maçın özellikle 2. devresinde ortaya koyduğu başarılı oyunu son dakika içinde de sürdüren efes Pilsen, mücadeleden 71-75 galip ayrılarak yarı finale adını yazdıran son takım oldu.

Karşılaşmanın ardından basın mensupları tarafından yapılan oylamada, Efes Pilsen oyuncusu Kerem Gönlüm "Opel Maçın Yıldızı" ödülüne layık görüldü. Savaş ödülünü KKTC Basketbol Federasyonu Başkanı Levent Çağdal'ın elinden aldı.

Kaynak: CHA