Besiciler Ankara'ya Çıkarma Yapacak

Türkiye'nin Beşinci Büyük Besi Bölgesi Olan Amasya'nın Suluova İlçesinde Besiciler, Et İthalinden Şikayetçi. Besiciler, Yetkililerle Görüşmek İçin Salı Günü Ankara'ya Gidecek.

02.05.2010 15:37 | Son Güncelleme: 02.05.2010 15:37
Besiciler Ankara'ya Çıkarma Yapacak

Türkiye'nin beşinci büyük besi bölgesi olan Amasya'nın Suluova ilçesinde besiciler, et ithalinden şikayetçi. Besiciler, yetkililerle görüşmek için salı günü Ankara'ya gidecek.

Besiciler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, et fiyatlarının yükselmeye başladığında 'kesinlikle ithal et söz konusu olamaz, bu hayvancılığımızın altına dinamit koymak gibi bir şey olur' sözleri üzerine ahırlarına hayvan bağladıklarına dikkat çekerek, "Biz de etin bu kadar pahalı olmasını istemiyoruz. Herkes et yesin istiyoruz, bu olay bu seviyeye gelmeden tedbir alınmalıydı. Şimdi besicilerimizin yüksek fiyata bağladıkları danalardan ettiği zararı kim karşılayacak." dedi.

Yüze yakın besicinin katılımı ile gerçekleşen basın açıklamasında, Suluova Besiciler Kooperatifi Başkanı İdris Yavuz; Tarım Bakanı Mehdi Eker'i, et fiyatlarının yükselmeye başladığı ilk zamanlarda tedbir almamakla suçlayarak, "Besiciler olarak fiyatların çıkmaya başladığı ve zarar ettiğimiz dönemlerde Tarım Bakanımızla ve diğer yetkililerle görüştük, kimse bu olaya müdahale etmedi. Üretici nasıl üretim yapıyor, maliyetleri ne diye sorgulamıyor. Herkes birkaç vurguncu için çaba sarf ediyor. Arada küçük üretici eziliyor. Şu an kilo başına maliyetimiz 14 TL. Tarım Bakanı 'yeterince hayvanımız var' diyerek defalarca ithal söz konusu olamaz diye açıklama yaptı. İşin iki ay sonrasını görmeyen bakana ve 30–35 TL'ye et satan marketlere, kasaplara hesap sorulmuyor da niçin biz üreticilere hesap soruluyor. 2001 yılındaki krizle, halen daha kendine gelemeyen üreticilerimiz var. Basında çıkan haberlerde kimse üreticiyi konuşturmuyor, hep kasaplar ve büyük holdingler konuşuyor. Yetkililer bir kerede üreticiyi dinlemeli. Besiciler olarak bu durumdan endişe duymaktayız." diye konuştu.

Başkan Yavuz ayrıca; Salı günü Suluova, Kars, Şanlıurfa, Elbistan, Balıkesir, Afyon gibi 15 il ve ilçe ile birlikte otobüslerle Ankara'ya giderek eylem yapıp, tepkilerini dile getireceklerini kaydetti.

Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Eshem Kodaman ise Tarım Bakanı Mehdi Eker'in kendisini telefonlara arayarak üreticilerin paniğe kapılmamasını ve etin kilosunu 15 TL gibi bir rakamda dengelemeye çalışacaklarını, besicilerin şu an paniğe kapılmayarak birkaç hayvan kestirerek şu dönemi atlatmayı çalışmalarını istediğini söyledi.

Başkan Kodaman, ayrıca, Tarım Bakanı'nın, diğer illerdeki yetkilileri de bizzat kendisinin bu şekilde aradığını söyledi. Besicilik ve kesimcilik yapan Kenan Ağcihan İse şu an Türkiye'de bu işin büyük birkaç holdinge verilmeye çalışıldığını, küçük üreticinin aynen bakkallar gibi yok edilmeye çalışıldığına dikkatleri çekerek; "Biz hakkımızı aramalıyız, gerekirse ithal et geldiğinde limanlara kadar giderek gemilerin önüne duracağız. Etin şu an bu hale gelmesinin tek sebebi Tarım Bakanı'dır. Kimse üreticinin sorunlarını dinlemiyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title