Bes'ten Yeni ÖSS Sistemine Destek

Bes'ten Yeni ÖSS Sistemine Destek

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (Bes) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Yeni ÖSS Sistemini Desteklediklerini Belirterek, "Yeni ÖSS Sistemini Destekliyor ve Biran Önce Hayata Geçirilmesini Bekliyoruz" Dedi.

Bes'ten Yeni ÖSS Sistemine Destek

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, yeni ÖSS sistemini desteklediklerini belirterek, "Yeni ÖSS sistemini destekliyor ve biran önce hayata geçirilmesini bekliyoruz" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avcı, 1 milyon 615 bin adayın girdiği ÖSS'den 47 bin kişinin sıfır puan aldığını, sınava girenlerin yüzde 10'unun lisans programlarını kazandığını, sınavlarda özel okul ve kolejlerin yanı sıra fen ve Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin daha başarılı olduğunu, bu durumun eğitimdeki fırsat ve kalite eşitliğiyle bağdaşmadığını ifade etti. "Yeni ÖSS sistemini destekliyor ve biran önce hayata geçirilmesini bekliyoruz" diyen Avcı, "Öğrenciler 10, 11 ve 12'nci sınıf sonlarında

olgunluk sınavlarına girdikten sonra ÖSS'ye girecek. Sınavlarda, beden eğitimi, müzik, resim dersleri hariç, işlenen tüm derslerden soru çıkacak. Meslek lisesi öğrencileri kendi okudukları alanla ilgili nitelikli sorular çözerek, diğer lise öğrencileriyle eşitlenecek. Olgunluk sınavlarında alınan puanların ortalaması çıkartılacak. Bu puanın yüzde 25'i ÖSS puanına eklenecek. Bu sistem şimdiki uygulamadan hem daha adil, hem daha sağlıklı işleyen bir sistem olacak" dedi.

Sınava giren öğrencinin kendi okuduğu bölümü ve alan dersleriyle ilgili sorularla karşılaşacak olmasının da çok olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Avcı, "Olumlu yönleri olmasına rağmen yeni ÖSS sistemi, dershanelere öğrenci başına 3 ila 15 milyar arasında ödeme yapan aileleri, dershaneye gitmediği takdirde sınavı kazanma imkanı olmayan öğrencileri korumaktan oldukça uzaktır. Devlet eğitime ayırdığı payı yükseltmediği, özel okul ve özel üniversitelere yaptığı yardımı derhal keserek, devlet okullarına

aktarmadığı ve devlet okullarında ikili eğitim yerine, tekli eğitim ve çantasız eğitime geçilmediği sürece sağlıklı çözümler bulmak mümkün değildir. Ayrıca sınavın 3 ayrı zamana yayılıyor olması muhtemel kayıp ve zaafların telafisini mümkün kılacaktır. Öğrencileri ciddi stres ve sıkıntıya sokan bir tek sınava bağlı ÖSS sistemi yerine üç sınava bağlı yeni ÖSS sistemiyle öğrencilerin stresi azalacağı gibi, etkinlik ve çalışmalarını artırmak ve motivasyonlarını sürekli kılmak imkanı da oluşacaktır.

Öğrencilerin yeni sisteminde sadece gördükleri derslerin müfredatından sorumlu olacak olması da olumlu yönde görülmesi gereken bir değişikliktir" diye konuştu.

Eleştirilecek yönlerinin bulunuyor olmasının yanı sıra, 3 sınav puanının yüzde 25 oranında etkili olmasının okulda yapılan sınavların, projelerin, performans ödevlerinin önemini artıracağını, öğrenciyi de sınav yerine öğrenmeyle derslere endeksli bir çalışma ve anlayışa teşvik edeceğini kaydeden Avcı, "Haklı olarak sürekli eleştirdiğimiz öğrenci ve öğretmen merkezli eğitim anlayışı yerine bu yeni sistem öğrenme merkezli eğitime daha çok hizmet edecektir. Fakat öte yandan yeni sistem öğrencileri daha 10.

sınıfta dershaneye mahkum edecektir. Daha kötüsü, iyi eğitimci kadrosuna sahip, sınıf mevcutları düşük, eğitim materyali zengin, fiziki altyapısı güçlü özel okullar ve varlıklı semt okulları yeni ÖSS sisteminden daha karlı çıkacaktır. Yani 'paran varsa eğitim, paran kadar eğitim' acı gerçeğini fakir halk çocukları ve yoksul kesimler yaşamaya devam edecektir. Biz bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalarla, yeni ÖSS sisteminin fakir ve yoksul kesimlerden yana, taşrada zor ve sağlıksız şartlarla,

birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören çocuklarımızın lehine pozisyon alan bir ÖSS sistemi için öneri ve projeler geliştirerek Milli Eğitim Bakanı'na sunacağız. Gençlerin gelecek pazarlığı üzerinden yürütülen dershane dayatması adlı sömürüye prim veren ÖSS sistemi ailelerin ekonomik koşulları ne olursa olsun dişten tırnaktan artırıp çocuklarını dershaneye gönderme zorunluluğunu artıracaktır" şeklinde konuştu.

(BK-MAY-NÇ-Y)

Kaynak: İHA