Beş Eşli Mehmet Ağa Yabancı Basına Konuştu: "Pişmanım"

Beş Eşli Mehmet Ağa Yabancı Basına Konuştu: "Pişmanım"

Beş Karısı, 55 Çocuğu Ve 80 Torunu Olan Işıklarlı Ağa Mehmet Arslan, International Herald Tribune Gazetesine"Sadece Bir Kadınla Evlenin" Tavsiyesinde Bulundu.

Beş Eşli Mehmet Ağa Yabancı Basına Konuştu:

Beş karısı, 55 çocuğu ve 80 torunu olan olan Ağa Mehmet Arslan, International Herald Tribune gazetesine "sadece bir kadınla evlenin" tavsbiyesinde bulundu.

Dünyanın önde gelen gazetelerinden International Herald Tribune, "Güneydoğu'da bir Kürt köyü" olarak tanıttığı Işıklar'da "5 karısı, 55 çocuğu, 80 torunu, 400 koyunu ve 500 hektar tarlası ile küçük bir işçi ordusu" olan Mehmet Arslan Ağa'nın, hiç beklenmedik bir biçimde tek eşliliği savunduğunu belirtti.

Gazeteye konuşan Arslan, şimdiki aklı olsaydı 5 yerine sadece tek bir kadınla evleneceğini söyledi. 64 yaşındaki Arslan, "Beş kadınla evlenmek günah değil. Ben de evlendim çünkü çok kadınla evlenmek gücün bir gösterisi" dedi.

OĞULLARINA YASAKLADI

Işıklar köyündeki 300 kişinin hemen hepsinin aileden geldiği ve pekçoğunun soyadının Arslan olduğu belirtilen haberde, Mehmet Arslan'ın kendi yaşam biçiminden memnun olmadığı için oğullarının ikinci eşi almalarını yasakladığı, kızlarının da eğitimine önem verdiği aktarıldı.

Arslan, "Utanacak bir şey yapmadım, içki içmem ve herkese saygı duyarım, ancak çok kadınla evlenmek sorunlar yaratıyor" dedi. En büyük baş ağrısının "kıskançlık" olduğunu belirten Arslan, "İkinci karım geldiğinde ilk karım çok kıskandı. Üçüncü kere evlenince bu sefer ilk ikisi birleşip ona karşı cephe aldı. Yani benim iyi bir diplomat olmam lazım" diye konuştu.

Bu durumun maddi açıdan da kendisini oldukça zorladığını belirten Mehmet Arslan, "Örneğin ayakkabı almaya gittiğimde 100 çift ayakkabı almak zorunda kalıyorum" dedi.

KENDİ OĞLUNU TANIMADI

Arslan'ın yolda kavga eden iki çocuk gördüğü ve onlara kızdığı belirtilen haberde, çocuklardan birinin Arslan'a dönerek, "Beni tanımadın mı ben senin oğlunum" dediği aktarılan haberde, 55 çocuklu Arslan'ın çocuklarını tanımakta bile zorlandığı anlatıldı.

Dan Bilefsky imzalı haberde, Arslan'ın demeç verirken 1926 yılında çok eşliliği yasaklayan Mustafa Kemal Atatürk'ün bir portresinin oda duvarında asılı durduğuna dikkat çekildi. Haberde, çok eşliliğin Atatürk zamanında yasaklanmasına karşın, Güneydoğu'da hala çok yaygın olduğu belirtildi.

Çok eşliliğin laik Türkiye'de bir kültür çatışmasına neden olduğu aktarılan haberde, bu durumun Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci için de bir sorun olduğu kaydedildi.

Türkiye'de birden fazla kişi ile evlenmenin yasak olduğu bu yüzden ilk eşten sonra evlenilen kişilerin yasal bir kaydı bulunmadığı hatırlatılan haberde, evlilikte sorunlar çıktığı bu durumun ciddi sorunlar doğurduğunun altı çizildi.

"ÇOK EŞLİLİK TÜRKİYE HAKKINDAKİ ÖNYARGILARI ARTTIRIYOR"

Gazeteye konuşan bir kadın hakları örgütü yöneticisi Handan Coşkun, "Avrupa Birliği Türkiye'yi kabul etmemek için bahane arıyor ve çok eşlilik Türkiye'nin geri kalmış bir ülke olduğu önyargılarını güçlendiriyor" dedi.

Haberde, iki yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zinayı yasaklayarak çok eşliliğin önüne geçmek istediği ancak bu girişimin AB tarafından özel hayata müdahale olarak değerlendirilmesi ile gelen eleştiriler sonucunda Erdoğan'ın geri adım atmak zorunda kaldığı da öne sürüldü.