Berlin: Suriye Cumhurbaşkanı Esad'ın Açıklamaları

Berlin: Suriye Cumhurbaşkanı Esad'ın Açıklamaları

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Başkent Şam'da ABD Elçiliğine Düzenlenen Son Saldırının Arkasındaki Temel Nedenin ABD'nin Dış Politikası Olduğunu Söyledi.

Berlin: Suriye Cumhurbaşkanı Esad'ın Açıklamaları

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, başkent Şam'da ABD elçiliğine düzenlenen son saldırının arkasındaki temel nedenin ABD'nin dış politikası olduğunu söyledi.

Almanya'da haftalık yayınlanan Der Spigel Dergisi'nin pazartesi sayısı için açıklamalarda bulunan Suriye Cumhurbaşkanı Esad, ülkesindeki ABD konsolosluğuna düzenlenen saldırının nedeninin, ABD'nin dış politikası olduğunu ifade etti. Esad, "Şam'da ABD konsolosluğuna düzenlenen saldırı, ABD'nin Irak, Filistin ve Afganistan'daki siyasetine tepki olarak ortaya çıkmıştır. Terörizm bugün cahilliğin getirdiği bir durum olabilir ama, dünya politik durumunun da buna etkisi gözden kaçırılmamalıdır" dedi. ABD'nin Suriye ile işbirliğini kabul etmemesinden de şikayetçi olan Esad, "Terörizmin azalması bir tarafa, günden güne artmakta. Bu her iki tarafa da zarar vermekte, ancak ABD henüz bizimle terörizme karşı işbirliği yapmaya yanaşmış değil" diye konuştu.

Suriye'nin başkenti Şam'da 12 Eylül tarihinde ABD konsolosluğuna düzenlenen saldırıda, 3 terörist, 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmiş, 14 kişide yaralanmıştı.

Kaynak: İHA