Berlin: Orhan Pamuk'a Almanya'dan Fahri Doktorluk Ünvanı

Berlin: Orhan Pamuk'a Almanya'dan Fahri Doktorluk Ünvanı

Nobel Edebiyat Ödüllü Orhan Pamuk, Almanya'da Fahri Doktorluk Ünvanı Alıyor.

Berlin: Orhan Pamuk'a Almanya'dan Fahri Doktorluk Ünvanı

Nobel Edebiyat ödüllü Orhan Pamuk, Almanya'da fahri doktorluk ünvanı alıyor.

Almanya'nın en önemli üniversitelerinden Berlin Hür Üniversitesi'nden (F.U.) yazar Pamuk'a fahri doktorluk verileceği açıklandı. Üniversitenin Felsefe Fakültesi, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi 54 yaşındaki Pamuk'u dünya edebiyatına katkılarından dolayı fahri doktora ünvanına layık gördüğünü açıkladı. F.U.'nun Felsefe Fakültesi'ndeki ödül töreninin 2007 yılının başlarında Ocak ayında yapılacağı öğrenildi. Üniversiteden yapılan açıklamada, Türkiye'nin en önemli yazarı olarak tanımlanan Pamuk'un tüm yapıtlarının çok sayıda dile çevrildiği kaydedildi. Açıklamada, Orhan Pamuk'un 1990'da Alman diline çevrilen Beyaz Kale, 1995'de çevrilen Kara Kitap, 2001'de çevrilen Benim Adım Kırmızı, 2005'de Alman okurlara sunulan Kar adlı kitapları üzerinde de duruldu.

Açıklamada, yazarın İngiltere'de, New York Times'te aldığı ödüllere de yer verilirken, Pamuk'un Almanya'da 2005 yılında aldığı Barış Ödülü'ne de dikkat çekildi.

Berlin Hür Üniversite'sinin fahri doktorluk ünvanına layık gördüğü ünlüler arasında Nobel edebiyat ödülü sahibi Alman yazar Günter Grass, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Robert Kennedy ve Umberto Eco gibi isimler yer alıyor.